Grilované kuře na plechovce cideru

Vystaveno:

Udělat grilované kuřátko, ze kterého šťáva jen teče a jehož křupavá kůrčička se vám rozplývá v ústech zdá se být někdy nadlidský úkol 🙂 Po přečtení tohoto receptu už nikdy nebude!

N 4 porce
  • Kuře z volného výběhu 1,5 kg
  • Čerstvé bylinky – asi 7 snítek celkem
  • 30 – 40 g soli
  • Plechovka cideru
  • 70 g másla
  • Lžička kvalitní červené papriky
  • ½ lžičky kajenského pepře (případně jakéhokoliv chilli)
  • ½ lžičky mletého římského kmínu
Kuře

Kuře jsem koupila v Marks and Spencer obchodě. Prodávají tam totiž kuřata tzv. free-range. Znamená to, že tahle kuřátka měla možnost pobíhat po zahradě na slunci a nebyla zavřená v klecích a malých komorách. Navíc, jsou krmena organickými obilovinami tak, jak by to mělo být. Rozhodně Vám doporučuji tohle kuře vyzkoušet. Rozdíl nejvíce poznáte v chuti. Tohle kuře je šťavnaté, chuťově velice výrazné a křehoučké. Co je na tom nejlepší je fakt, že cena není příliš vysoká. 1,5 kg kuřete stojí 199 Kč, což není až tolik! Rozhodnutí nechám na vás…

 

Gril

Pokud máte kotlový Weber gril jako já, rozpalte si brikety a nasypte je do přihrádek (palivové nádoby). Ty položte na gril tak, abyste dosáhli „nepřímého grilování“, tedy po stranách. Pokud máte plynový, či elektrický gril, rozpalte polovinu či okrajové části. Kuřátko se tak krásně propeče uvnitř a nespálí zvenku.

 

Postup

Tak a tady si můžeme zase tykat, jako u všech mých receptů 🙂 Máslo si rozpusť a smíchej s paprikou, kajenským pepřem a kmínem. Nech stranou na finální potírání.

Aby bylo kuře šťavnaté a lahodné, jednou ze zásad je ho pořádně osolit. Celé kuře tedy prosol – jak zevnitř, tak zvenčí. Bylinky (např. tymián, rozmarýn, šalvěj, majoránku, petrželku..) si nasekej najemno a posyp kuře. Ideální je nechat ho 2 hodiny v lednici, aby nasáklo chuť bylin.

Kuře vyndej z lednice a nech ho 40 minut dojít do pokojové teploty. Plechovku se ciderem otevři a asi polovinu odlij. Posaď na ni kuře tak, aby samo drželo postavené. Křídla dej kuřeti za hřbet. Přesuň na zapékací mísu a podlij částí cideru. Ten zbytek můžeš vypít 🙂

Poté ho polož na rozpálený gril na 160 – 180 stupňů a griluj cca 1 hodinu. Já vždycky používám digitální vpichový teploměr na kontrolu teploty. Když má kuře vnitřní teplotu 65 – 68 stupňů, začni ho pomazávat ochuceným máslem. Stačí 1 – 2 x, dokud se kůžička pořádně neopeče. Cca po 7 – 10 minutách (nenechávej v grilu kuře dlouho, protože jinak by paprikové máslo zhořklo) kuře vyndej a nech  5 – 10 minut odpočinout. Dojde tak do ideální teploty 75 stupňů. Pozor, nižší teploty se u kuřete nedoporučují!

Kuře sundej z plechovky, naporcuj a podávej s čerstvým pečivem a šťávou, která se vytvořila během pečení.

 

TIP: Digitální teploměr se dá dnes koupit téměř všude a je skvělým pomocníkem například při přípravě hovězích steaků, vepřového masa apod. Dosáhneš s ním skvělých výsledků, protože maso zbytečně nepřepečeš do vyšších vnitřních teplot, které mají za následek vysušení masa. Teplotu kontroluj vždy v nejsilnější části masa a vyvaruj se doteku s kostí, ta je totiž mnohem teplejší než maso.

Dobrou chuť 🙂