Makronky

Vystaveno:

Makronky mají údajně kořeny v Itálii, kde je prý vyvinuli cukráři Kateřiny Medicejské. Ta je přinesla do Francie a tam také zůstaly. V dnešní době je za vynálezce makronek považován Pierre Desfontaines – cukrář z domu La Durée. Tento obchod, který má sídlo v Paříži, ale své pobočky má po celém světě, je považován za úplně nejlepší značku makronek.

Zároveň bych hned na úvod chtěla poděkovat Butlers za půjčení nádherného nádobí a vybavení na focení! 🙂

Potřebuješ

Na makronky:

 • 300 g pudrového cukru
 • 300 g kvalitní mandlové mouky
 • 210 – 220 g odleželých bílků
 • 300 g cukru krupice
 • 75 g vody
 • Gelové potravinářské barvivo

Na ganache:

 • 200 g 70% čokolády
 • 200 g smetany deluxe 40%
 • 2 lžíce másla

Kuchyňské potřeby:

 • Dostatek pečícího papíru / silikonovou podložku na makronky
 • Zdobící sáčky
 • Zdobítko s kulatým otvorem
 • Digitální teploměr
Tipy než začnete!

1) Makronky jsou celkem kuchařská nebo spíš cukrářská liga. Je nezbytné se připravit ve všech směrech. Jednu věc podceníte a je to celé v prčicích 🙂 Určitě doporučuji podívat se na různá videa, několikrát si projít recept, sehnat si veškeré vybavení a obalit se trpělivostí. Nesmutněte, pokud se to napoprvé nepovede. Makronky jsou závislé třeba i na počasí. Hůře se připravují za vlhka.

2) S bílky si musíte dát opravdu práci. Dva dny před pečením makronek je oddělte od žloutků (z těch si udělejte třeba pastu carbonara) a nechte v lednici přikryté fresh fólií. Druhý den je vyndejte a nechte při pokojové teplotě do třetího dne, kdy je použijete. Tím se stanou vodnatými, budou provzdušněné a vytvoří tak pevný sníh.

3) Mandlovou mouku kupujte kvalitní a čerstvou. Doporučím např. Dortisimo nebo Fiala Praha a v neposlední řadě Kitchenette shop. Nekupujte hotové směsi na makronky, jsou plné umělých přídavků a to přeci nechceme.

4) Pudrový cukr je jemnější než moučkový. Používám ho nejen do makronek, ale i do všech krémů. Prodávají ho pod značkou Diamant ve 250 g krabičce nebo v M&S, kde je úplně nejlepší a hlavně nejjemnější.

5) Recepty, kde se nepoužívá cukrový rozvar rovnou zavrhněte. Bez něj nikdy nedosáhnete té pravé konzistence. Ctěte postupy těch nejlepších cukrářů z domu La durée 🙂

 

Postup:

Mandlovou mouku vlož do food procesoru a na nejvyšší stupeň ji mixuj asi minutu. Poté ji prosej přes jemné síto a případné větší kusy vyhoď. Poté smíchej s prosátým pudrovým cukrem do mísy. Bílky si odvaž na dvě stejné poloviny a jednu část obarvi gelovým barvivem. Neboj se použít více barvy, aby výsledná barva makronek byla hezky pastelová. Obarvenou část bílků spoj stěrkou s mandlovou moukou a nech stranou.

Do mísy robota nalij druhou polovinu bílků, přidej špetku soli a nech si připravené spolu s balónovou metlou. Pokud nemáš k dispozici robot, použij klasický ruční šlehač.

Na cukrový rozvar si v rendlíku smíchej cukr krupici a vodu. Nech stát asi minutu a zapni plotnu na střední stupeň. Směsí nemíchej, připrav si teploměr a vyčkávej. Až rozvar začne bublat, zapni mixér s bílky na nejnižší stupeň. Změř rozvar a až dosáhne teploty kolem 115 stupňů, šlehej bílky na nejvyšší stupeň. Jakmile dosáhne rozvar 118 stupňů, stáhni z ohně a tenkým pramínkem lij do bílků. Stále šlehej na nejvyšší stupeň, dokud směs nezchladne na 50 stupňů. Výsledný meringue by měl být krásně lesklý a hlavně pevný. Z metly nepůjde sklepnout ani trochu.

Takto připravený sníh po částech opatrně vmíchávej do obarvené mandlové směsi. Z tohohle úkonu mám vždycky minimálně tři puchýře! 🙂 Hmotu spíš jen tak podebírej stěrkou, každou část zapracuj dokud nebude opravdu úplně spojená. Člověk by si řekl, že teď už má vyhráno, ale nyní přichází krizový bod. Je třeba dosáhnout takové konzistence, aby při vytažení stěrky z těsta směs stékala jako stuha zpět do mísy. Pokud nedomícháš, makronky pravděpodobně popraskají, pokud přemícháš, makronky se na plechu roztečou a budou placaté.

Plech si vylož dvojitou vrstvou pečícího papíru a tužkou udělej kolečka s cca 3 cm rozestupy. Já používám obal od barviva, ale je možné použít třeba i panáka apod. Zkrátka potřebuješ 3 – 4 cm kolečka.

Směs nalij do cukrářského sáčku a nastříkej na vyznačená kolečka. Poté s plechem několikrát bouchni o linku, aby vyšel na povrch vzduch. Bublinky musí ven, jinak makronky nebudou krásně hladké.

Nyní přichází další kritický bod, který když je nedodržen, vede k neúspěchu. Makronky musí schnout. Dlouho. Klidně dvě hodiny. Já je nechávám minimálně hodinu a když venku prší, tak dvě. Tady platí pořekadlo „dočkej času, jako husa klasu“. Makronky musí být tak zaschlé, že když na ně lehce položíš prst, neulpí ti na něm ani kousek těsta. Je to důležité pro takzvaný pied, neboli prsten, neboli nohu. Zkrátka takový ten bublinkatý kroužek, který dělá makronku makronkou 🙂

Troubu si zapni na standardní program (pečení z obou stran, bez horkovzduchu) na 160 stupňů. Makronky peč 14 minut ve střední části trouby. V 9. a 11. minutě troubu prudce otevři a hned zase zavři. Musím podotknout, že se čas může lišit v závislosti na troubě. Je třeba to zkoušet. Makronky by měly být na povrchu hladké a po skousnutí by měly lehce křupnout. Uvnitř by naopak měly být vláčné, „mokré“ a nesmí být duté. Pouze tak si je vychutnáš na maximum 🙂

Další důležitý krok je nechat makronky zcela vystydnout na plechu. Nesnaž se je sundávat z plechu zatepla. Je to zbytečné, protože se úplně zničí. Opět se tedy vyplatí čekání 🙂 Hotové vychladlé makronky můžeš nyní naplnit nebo zamrazit.

Makronky plň svým oblíbeným krémem, já jsem je plnila máslovým krémem, krémem z mascarpone a jako další druh jsem zvolila čokoládovou ganache. Tu si jednoduše připravíš tak, že smícháš nalámanou čokoládu s horkou smetanou. Směs nech pár minut stát, lžící promíchej a nech trochu zchladnout. Přidej máslo pokojové teploty a vymíchej dohladka. Pomocí cukrářského sáčku naplň makronky. Podle chuti můžeš přidat i marmeládu nebo slaný karamel.

Nejlepší makronky jsou druhý den. Než je budeš jíst, vyndej je z lednice a počkej 10 minut, pak jsou úplně nejlepší! 🙂

Dobrou chuť 🙂