Pečený králík na cibuli a česneku s bramborovým knedlíkem a špenátem

Vystaveno:

Možná po Velikonocích a foodie radovánkách toužíte po něčem lehčím. No, když pominu ten knedlík, docela lehčí jídlo to je – králík je totiž jedno z nejméně tučných mas. Kvůli tomu ale musíme k jeho přípravě postupovat opravdu citlivě, abychom ho nevysušili.

Na 4 porce

Králík

  • 1 králík / 4 zadní stehna
  • 5 středních cibulí
  • 6 stroužků česneku
  • 80 g másla
  • 4 bobkové listy
  • 5 ks nového koření
  • 2 snítky rozmarýnu (nemusí být)
  • 250 – 300 ml jakéhokoliv vývaru
  • Sůl a čerstvě mletý pepř

Bramborové šišky

  • 1 kg brambor (ideálně varný typ C)
  • 300 g hrubé mouky
  • 1 lžička bramborového škrobu*
  • 2 vejce
  • sůl
  • máslo na hotové šišky

Špenát

  • 2 lžíce másla
  • 1 střední cibule
  • 3 stroužky česneku
  • 2 lžíce hladké mouky
  • 1 kg baby špenátu
  • 40 ml vývaru či vody
  • 70 ml 30 – 40% smetany
  • sůl
Králík

Králíka vybírejte ideálně nemraženého, čerstvého. Já kupuji bez hlavy a vykuchaného. Králíka pomocí kuchyňských nůžek naporcujte tak, aby vám vznikly přední a zadní nohy, hřbet a případně takové ty boční „plachty“. 😀 Pokud je uvnitř králíka nějaký tuk, raději větší část odkrojte, králíčí maso je hodně aromatické a většina se ukládá právě v tuku, což by někomu mohlo vadit. Vývar na vaření si kupuji – třeba v Kauflandu nebo na Rohlíku mají Konečně vývar, který miluji. Nebo si můžete udělat rychlý zeleninový vývar z tohoto receptu.

Do zadních nohou v té nejsilnější části udělejte nožem zářezy až na kost – tam později vmáčkněte sůl a třený česnek. Cibuli oloupejte, překrojte přes bubáka a nakrájejte na plátky. Česnek oloupejte a prolisujte. Králíka potřete česnekem, řádně osolte a lehce opepřete ze všech stran. Nezapomeňte na vytvořené dírky. Králičí maso se tak lépe ochutí. Do zářezů můžete klidně vmáčknout i trochu slaninky či špeku. 🙂

Troubu zapněte na 150 stupňů. Do pekáče, na který máte poklop rozprostřete cibuli a na ni položte máslo nakrájené na plátky. Dále do pekáče mezi cibuli vmáčkněte maso tak, aby ho cibulka hezky obklopovala. Přidejte nové koření, bobkový list a rozmarýn (pokud ho používáte). Nyní maso podlijte vývarem tak, aby bylo do ¼ až do ½ namočené. Přikryjte poklopem a vložte do trouby. Na 90 minut se o králíčka nemusíte starat. Po této době vyndejte pekáč a kousky králíka otočte – v žádném případě do něj ale nepíchejte, aby z něj zbytečně netekla šťáva. Pouze ho něčím podeberte, otočte a dejte přikrytý zpět do trouby. Zároveň si ohlídejte, aby byl králík dostatečně podlitý vývarem – už stačí jen do ¼. Po dalších 60 – 90 minutách vyzkoušejte, zda je masíčko měkké. Mělo by být jemné, vláčné, křehké a šťavnaté. Pokud ještě není, vraťte pekáč do trouby a pečte dalších 30 – 60 minut. 🙂

Výpek s cibulí můžete zredukovat na vyšším plamenu a rozmixovat na omáčku nebo si můžete nechat výpek jak je a podávat s kousky cibule.

 

Bramborové šišky

*Na šišky použijte škrobnaté brambory, ideálně tedy varný typ C. Pokud je neseženete, do těsta přidejte 1–2 lžičky bramborového škrobu.

Kdykoliv pracujete s bramborovým těstem, je nutné se řídit jedním pravidlem: Voda čeká na knedlíky. Bramborové těsto totiž rychle řídne, a pokud si nepospíšíte, knedlíky se vám rozvaří. Než začnete šišky připravovat, vždy si dejte nejdříve vařit vodu.

Brambory uvařte ve slupce ideálně den předem nebo s dostatečným předstihem, aby stihly zcela vychladnout.

Do velkého širokého hrnce dejte vařit vodu tak, aby sahala těsně nad polovinu. Brambory oloupejte a nastrouhejte najemno na vál. Můžete použít mačkadlo na brambory, strouhací nástavec na robot KitchenAid nebo třeba klasické struhadlo. Zasypte je moukou (případně i škrobem), řádně posolte a uprostřed vytvořte důlek. Do důlku vyklepněte vejce a začněte zadělávat těsto. Ideální je začít vidličkou postupným rozkvedláváním vajec, kdy postupně budete přibírat více a více brambor s moukou. Poté odložte vidličku a zadělejte těsto ručně. Pracujte svižně a snažte se z těsta jakoby vymačkat vzduch. Je to důležité, aby se šišky dobře držely tvar. Z těsta odkrojte vždy větší kus a vyválejte slabého „hada“. Poté krájejte libovolně dlouhé šišky a pokud chcete, trochu je na koncích zaoblete. Můžete je ale klidně nechat rustikální.

V tuto chvíli už by vám měla poklička nadskakovat pod vroucí vodou. Do vody přidejte lžíci soli a nechte ji zase vařit.

Snižte plamen na střední a můžete dát vařit první várku šišek. Já to vždy dělám postupně. Že jsou šišky vařené poznáte podle toho, že vyplavou na povrch hladiny. Pro jistotu jednu vyzkoušejte. Do mísy ukrojte 10 g másla a děrovanou naběračkou na něj vyndejte šišky z hrnce. Takhle pokračujte, dokud nemáte všechny šišky uvařené. 🙂 Do mísy s hotovými šiškami před další dávkou přihoďte kousíček másla, ať se neslepí. 🙂

 

Špenát

Česnek oloupejte a prolisujte nebo utřete s trochou soli. Cibuli oloupejte a nakrájejte najemno. Ve středním rendlíku rozpusťte máslo, přidejte cibulku a na středním plamenu ji restujte, dokud nezačne zlátnout. V tu chvíli přidejte česnek, ještě asi 1 minutu míchejte a přidejte mouku. Promíchejte a počkejte, až se vytvoří voňavá jíška. Bude to trvat asi 2-3 minuty. Nyní do jíšky vhoďte špenát a přilijte asi 40 ml studeného vývaru či vody. Na nižší plamen míchejte, dokud špenát neztratí objem. Mezitím osolte. Promíchejte a nechte společně na nižším plamenu provařit asi 10 minut, dokud se tekutina nevypaří. Nenechávejte špenát vařit déle, aby neztratil krásně zelenou barvu. Nyní přilijte smetanu a pomocí tyčového mixéru špenát lehce rozmixujte. Pozor, stačí opravdu párkrát zapnout mixér na několik sekund, nechceme mít místo špenátu kaši. 🙂  Ochutnejte a případně ještě dosolte. Můžete přidat i špetku muškátového oříšku.

Na talíř naservírujte šišky, špenát a nakonec masíčko. Zalijte šťávou a hodujte. 🙂

 

TIP: zadní stehna a hřbet králíka můžete prošpikovat špekem nebo slaninou. 🙂

 

Tohle jídlo jsem připravila ve spolupráci s Miele. Chceš se o Miele spotřebičích dozvědět víc? Klikni sem:-)

Dobrou chuť 🙂