Rady a tipy na cestu do Dubaje

Vystaveno:

Mám za sebou další návštěvu Dubaje a říkala jsem si, že pro vás sepíšu rady a tipy, co vůbec v Dubaji můžete podniknout, kam zajít na dobré jídlo, kam na pláž, s jakou společností tam letět a podobně. Zkrátka bych vám chtěla dát pohled na reálnou Dubaj. Čekají nás ještě dva další díly a myslím, že je na co se těšit! Pokud vás článek zaujme, moc mě potěší, když ho budete sdílet dál 🙂

Letenky

Která letecká společnost je nejlepší v poměru cena x kvalita? Pro mě je to rozhodně Fly Dubai. Je to nízkonákladová dcera společnosti Emirates a je to opravdu znát. Pokud srovnám služby Fly Dubai se Smart Wings aka Travel Servicem, najdu spoustu rozdílů. Kromě ceny. Ceny jsou většinou srovnatelné, Fly Dubai bývá např. o 1 000 Kč dražší, nicméně věřte, že si rádi připlatíte. Primárně je to asi pohodlí. Letadla většinu nejsou plná nadržených Čechů s obřími příručními zavazadly, kteří většinu času v letadle stojí ve svých letních sandálechJ. Sedačky jsou uzpůsobené tak, abyste měli více místa na nohy (kapsy na sedadlech jsou totiž umístěné ve výšce prsou). Dalším plusem je jídlo. Ačkoli způsob servírování není až tak uhlazený, kvalita a množství, kterého se vám dostane je perfektní. Součástí mého balíčku byl hlavní chod (na výběr máte ze 2 možností), čokoláda, müsli tyčinka, hummus, rozmarýnové a klasické tyčky a voda. Doporučuji se zaregistrovat přímo na webu Fly Dubai a připlatit si asi 200 Kč za „entertainment“. Na každém sedadle je umístěna obrazovka, kde můžete sledovat průběh letu, výšku, rychlost, kolik procent cesty máte za sebou atd. A pokud si připlatíte, můžete sledovat filmy. Já jsem zmákla rovnou tři a cesta mi neskutečně utekla. V neposlední řadě musím pochválit personál, všichni se smáli, vtipkovali – možná to bylo tím, že to nebyli Češi 😀 A tím se dostáváme k jedinému mínusu. Pokud neumíte anglicky, bude pro vás komunikace trochu složitější. Na druhou stranu oni jsou opravdu moc milí, takže bych se toho nebála!

Bydlení

Přednostně bych se vyhnula package zájezdům do hotelů se stravováním all inclusive, myslím, že je to škoda, protože Dubaj si dokážete užít rozhodně lépe, než být zavření týden v hotelu! Podívejte se na airbnb nebo booking.com a určitě najdete ubytování podle svých potřeb. Co se týká lokality, doporučila bych byt či hotel na metru, tedy poblíž Sheikh Zayed Road – já jsem bydlela v lokalitě Jumeriah Lake Towers přímo u metra a byla to nádhera. Krásné to je také poblíž věže Burj Khalifa a samozřejmě na plážích 🙂 Ubytování na 6 nocí můžete sehnat už za 8 000 Kč. Já bych se asi držela zlatého středu kolem 15 – 20 000 Kč.

O Dubaji

Tak letenky a hotel už máme, teď si pojďme říct něco u Dubaji jako takové. Dubaj je město Spojených arabských emirátů a hlavní město emirátu Dubaje. Leží v Perském zálivu, moře je zde nádherně průzračné a po většinu roku teplé. Ačkoli by se mohlo zdát, že je nejbohatší, není tomu tak. Naopak, Dubaj je v současné době spíše podporována sousední Abu Dhabi (do budoucna už se Dubaj nebude rozvíjet tak nekoordinovaně a nezávisle, ale ve větším spojení s Abu Dhabi). Samozřejmě je to celé složitější, nicméně primárně je zde problém snížení cen ropy, který ale SAE perfektně zvládají a profilují se v jiných oblastech, například v průmyslu. Konečným cílem SAE je dosažení udržitelného rozvoje založeného na znalostech. Platí se zde Dirhamy, 1 AED = cca 7 Kč, já si je vždy měním už ve směnárnách v Praze (například v Palladiu jsou super). Můžete platit i kartou, dnes to lze téměř všude.

Hodně důležitou informací je, že nikde v obchodech není k sehnání alkohol. Ne, opravdu nikde. V restauraci samozřejmě ano, ale nesmíte ho vynášet ven. S výjimkou se můžete setkat při tzv. dry night. Večer se nikde nepodává alkohol z důvodu prokázání úcty nějaké důležité události / osobě. Jojo, určitě to zkazilo spoustu pařeb, ale taková jsou pravidla. Zajímavé je, že v Dubaji je víkend pátek a sobota, což mě přivádí na myšlenku dopravy. V Dubaj je krásné, nové, nadzemní metro, které je asi stejně levné jako v Praze. Pozor na pátek, metro jezdí až od 14:00. V ostatní dny lze metro použít cca mezi 6:00 – 23:00. Stačí se zastavit u stánku v metru a zakoupit kartičku, kam si postupně nabíjíte peníze. Jinak se nebojte použít taxi, je relativně levné (mají regulované jízdné) a spolehlivé, snadno ho chytíte na ulici. Většinou budete nuceni použít kombinaci. Metro vede podél pobřeží, ale k cíli většinou musíte ještě dojet taxíkem. Pokud toužíte po lepším taxi, stáhněte si aplikaci Uber, nicméně si připlatíte asi 20%. A co je naprosto úžasné, v Dubaji se nekrade. Bez dalšího komentáře, prostě fakt ne.

Jídlo

A teď se konečně dostávám k mojí lásce – jídlu. Myslím si, že restaurace si zaslouží článek zvlášť, ale určitě chci zmínit supermarkety a obchodní domy. Nejrozšířenější řetězce jsou Spinneys, Carrefour a Waitrose. Nezáleží v jakém jste, ve všech najdete čerstvou, čistou, nádhernou zeleninu a ovoce všeho druhu. Vše je tak brilantně naskládané, omyté, až jsem tomu nemohla uvěřit. Třeba bylinky mají ve vodě se zavlažovacím systémem (pokud jste někdo byl v Kunratické stodole, tak přesně o tom mluvím). Co se týká sortimentu, já jsem byla ve svém živlu, kromě toho, že fresh potraviny jsou opravdu top fresh, v regálech najdete vše, na co si vzpomenete. Tím, že v Dubaji se schází mnoho kultur, odpovídá tomu i výběr. Indie, Mexiko, Itálie, Anglie, Střední východ – vše dostupné 🙂 Pokud byste zatoužili po vepřovém a nemohli ho najít, nezoufejte, ve většině obchodů najdete vchod do extra místnosti pro nemuslimské potraviny. Zde najdete maso, šunku a většinou i párky 😀 Standardem je vysoce kvalitní maso, většinou mají v nabídce i Wagyu!!! Kdybyste náhodou sháněli máslo, musíte do mrazáků, v chlaďáku ho nenajdete. Určitě běžte k obslužnému pultu a dejte si zabalit hummus, moutabel a tabbouleh. S cenami je to trochu horší, doporučuji nepřepočítávat, jinak se z toho zblázníte.

Pláže

Veřejné pláže jsou v Dubaji krásné, čisté a udržované. Každý najde po čem touží. Já mám pro vás čtyři varianty. Pokud preferujete klidnou, téměř prázdnou pláž a nepotřebujete mít na výběr hned z několika stánků či food trucků, zamiřte na Jumeirah public beach, bonus navíc bude krásný výhled na 7* hotel Burj Al Arab, který se nachází hned vedle. Další zajímavá pláž je Kite beach, která je pouze 3 km dál a je propojená joggingovou změkčenou tratí. Pokud do Dubaje pojedete v zimě, není od věci si podél pláže zaběhat, na jaře a v létě už je to spíš na sebevraždu 😀 Na Kite beach je většinou relativně málo lidí, ale najdete zde celkem dobrý výběr snacků a sportovního vyžití. Jsou zde různé trampolíny, lanové centrum, dětská hřiště, nádherný, moderní skate park a kity. Třetí možností je super živá pláž v Marina beach. Spousta obchodů, kaváren, restaurací, ale také lidí. Na druhou stranu se za vámi tyčí přenádherná Marina plná mrakodrapů různých tvarů. To spojení mě uchvátilo. Na jedné straně pláž s průzračným mořem, na straně druhé velkoměsto… A jako poslední varianta je Zero Gravity klub, místo, kde se spojují všechny plusy předchozích pláží. Jedná se o soukromou pláž s bazénem, vířivkou, klubem, restaurací, exkluzivními sprchami – já jsem si tam umyla pro jistotu i hlavu, jak luxusní kosmetiku tam měli 😀 !!! a v neposlední řadě s DJ, který hraje celý den super hudbu. Na pláži i u bazénu si můžete lebedit na velkých, ale opravdu hooodně velkých a pohodlných lehátkách, v bazénu plavou nafukovací „unicorns“ a u baru dělají skvělé drinky. Dokonce zde mají klučinu, který vám vyčistí brýle, vymění ručník (spíš mega osušku) nebo vám přinese zdarma menší drink na osvěžení 🙂 Cena není až tak vysoká ve srovnání s kvalitou služeb a péče, které se vám zde dostane – na den je to 150 AED (pár 250 AED). Z této ceny ještě 50 AED dostanete zpět v podobě voucheru na občerstvení. A to musím říct, že je tu výborné. Ochutnali jsme sushi, bruschettu, fish and chips a vše bylo zcela dokonalé! Ceny za jídlo a pití jsou jako všude jinde, jen pozor – při vstupu do klubu u sebe nesmíte mít žádné vlastní.