Semla (semlor)

Vystaveno:

Semla nebo taky v množném čísle semlor (já jim ale říkám semly nebo semličky :-D) je severský dezert, který je asi nejpopulárnější ve Švédsku, jsem poprvé ochutnala v nové kavárně Tvoje máma a musím říct, že mě naprosto nadchnul. Zjistila jsem, že se hodně pečou na Velikonoce, tak jsem si říkala, že vám sem přidám recept při této příležitosti. Kladu vám na srdce ale jediné – rozhodně semlor nepečte JENOM na Velikonoce, byla by to velká škoda! Jsou totiž naprosto famózní. Na receptu jsem si dala hodně záležet, proto se nelekejte, že je dlouhý. Snažila jsem se všechno vysvětlit tak, abyste dosáhli toho nejlepšího výsledku a měli je krásné a skvělé na chuť 🙂

Na 14 ks potřebujete

Základ:

  • 200 ml plnotučného mléka
  • 260 g pšeničné mouky hladké nebo chlebové (nebo kombinace)
  • 25 g droždí

Po odpočinutí:

  • 160 g pšeničné mouky
  • 1 vejce vel. L
  • 2 g soli (asi 0,5 lžíce)
  • 5 g mletého kardamomu (asi 1 lžíce)
  • 100 g másla pokojové teploty
  • 85 g cukru krupice

Náplň:

  • 100 g mandlové mouky
  • 4 lžíce cukru moučka
  • Mléko či smetana podle potřeby
  • 1 čajovou lžičku čerstvě mletého kardamomu
  • Semínka z 1 vanilkového lusku / lžička přírodního vanilkového extraktu
  • 500 ml 30% – 40% vychlazené smetany
  • Moučkový cukr na posypání
Postup

 

Mléko vlijte do rendlíku a ohřejte ho tak, abyste do něj stále byli schopni strčit prst. Mělo by být trochu více než vlažné. Do mísy robota či do velké mísy vlijte ohřáté mléko, do něj nadrobte droždí, přidejte první část mouky a promíchejte nástavcem hák nebo vařečkou, dokud se vše nespojí. Nyní nechte odpočívat 15 minut.

Do odpočinutého těsta přidejte cukr, zbytek mouky, vejce, sůl, kardamom a na kostičky nakrájené máslo. Máslo by mělo být opravdu hooodně měkké, určitě mu nestačí 30 minut z lednice, vyndejte si ho klidně ráno, než půjdete do práce a večer se pusťte do pečení. Pokud máte kočku jako já, ideální je zavřít máslo třeba do skříňky kuchyně 😀 Na lince by nepřežilo 🙂 Těsto zadělávejte pomocí nástavce hák nejdříve na pomalejší otáčky, poté zrychlete na střední rychlost a nechte těsto zadělávat alespoň 15 minut. Pokud zaděláváte ručně, pohodlně se usaďte, mísu si dejte mezi kolena a vařečkou těsto podebírejte směrem k sobě. Vydržte to čtvrt hodinky, možná se vám udělá mozol, ale za tu dobrotu to fakt stojí! Že máte hotovo poznáte tak, že je těsto krásně pružné, hladké a jakoby lesklé.

Nyní si připravte čistou pracovní plochu, váhu a nůž. Těsto vyndejte z mísy a rozkrájejte cca na 14 dílů. Každý díl by měl mít cca 60 gramů. Nyní z každé porce vyválejte pravidelnou kuličku. Nejlépe to jde následovně. Z dlaně si udělejte žlábek – jako kdybyste do ní chtěli napustit vodu, poté dlaň otočte směrem k pracovní ploše tak, aby do pomyslného žlábku zapadlo těsto. Nyní s rukou energicky dělejte pomyslné kružnice po pracovní ploše a ucítíte, jak se vám v dlani bude kulička krásně tvarovat. Pozor ale, hlavně si plochu nesypejte moukou, jinak se kulička těsta bude protáčet. Pokud chcete vidět video, jak se to dělá, natočila jsem vám to do mého vlogu, který vyjde v týdnu po Velikonocích – dám vám sem odkaz 🙂

Hotové kuličky těsta pokládejte na plech vyložený pečícím papírem celkem daleko od sebe, já jsem na klasický plech dala 7 – 9 kusů a při těch 9 kusech se mi dokonce nějaké spojili. Takže klidně použijte plechy dva, vůbec totiž nevadí, když druhou dávku upečete o pár minut déle 🙂 Ještě bych možná upozornila, že aby byly „semličky“ opravdu hezky pravidelné, je potřeba dát si na každé kuličce opravdu záležet a koulet ji dokud nebude pořádně zatažená a „čistá“. Kuličky nechte kynout přikryté utěrkou asi 1,5 – 2 hodiny ideálně na nějakém teplejším místě.

Po této době rozehřejte troubu na 200 stupňů – já jsem dala horký vzduch, můžete použít i horní + dolní pečení, tam bych doporučila 210 stupňů. Semly pečte asi 8 – 10 minut dokud nebudou krásně zlatavé. Jak můžete vidět na fotkách níže, já jsem udělala dvě varianty. Matná je bez vejce, lesklá je potřená vejcem. Já musím říct, že se mi víc líbí varianta matná, ale nechám to na vás 🙂 Na chuti to nic nemění. Semly vyndejte z trouby, počkejte asi 10 minut a přendejte je na mřížku, aby rovnoměrně vychladly.

Mezitím, co se vám housky pečou, smíchejte všechny ingredience na náplň v míse a přilévejte smetanu či mléko tak, aby směs byla hezky „mokrá“, ale aby úplně netekla.

Až budou semly vychladlé, připravte si co největší nůžky a misku, ve které budete šlehat šlehačku vložte do mrazáku. Ano, čtete správně 🙂 Nůžkami se totiž nejlépe vykrajuje trojúhelníček, který potřebujete vyříznout, abyste housky mohli naplnit nádivkou z mandlí. Nůžkami tedy uprostřed každé houstičky vystřihněte pravidelný trojúhelník – snažte se dělat co nejdelší střih, abyste to měli hezky úhledné. Nebojte se střihnout do hloubky, protože čím víc do hloubky, tím více náplně 🙂 Trojúhelník opatrně vyndejte a naplňte housky. Já to dělám pomocí zdobícího pytlíku a kulaté trezírovací špičky, ale jde to i pomocí dvou lžiček. Druhá varianta je ta, že rovným řezem seříznete vršky housek a lžičkou je trochu vydlabete, mrkněte na fotky a rozhodněte se, co se vám víc líbí 🙂

Až budete mít naplněno, vyndejte misku z mrazáku a vytřete ji kuchyňskou utěrkou do sucha. Nalijte do ní smetanu a vyšlehejte pevnou šlehačku (ideálně pomocí ručního šlehače nebo ve stolním mixéru s balónovou metlou). Dejte si pozor, ať ji nepřešleháte, abyste z ní neměli máslo 🙂 Šlehačku přendejte do zdobícího pytlíku s nějakou ozdobnou trezírovací špičkou a ozdobte semly přímo na mandlovou nádivku tak, aby řez nebyl vidět.

Nakonec na šlehačku naneste vystřižené / seříznuté vršky a posypte cukrem moučka (přes síto). Semla je nejlepší druhý den, když se všechny chutě krásně propojí 🙂

 

Tento dezert jsem připravila v mojí vysněné troubě Miele. Chceš se o Miele spotřebičích dozvědět víc? Klikni sem:-)

Dobrou chuť 🙂