Miluju omáčky a ptáčci patří mezi moje úplně nejoblíbenější jídla. Musím říct, že upřednostňuji ty „rozlítané“, protože omáčka tak nasákne chuť všech ingrediencí mnohem intenzivněji.
Potřebujete
- 6 plátků vysoké roštěné* (2 – 3 cm vysoké)
- 4 větší cibule
- 6 lžic sádla
- 60 g másla
- 8 lžic plnotučné hořčice
- 150 – 200 g uzené krkovice / anglické slaniny
- 5 – 7 kyselých okurek (dle chuti)
- 5 vajec vařených natvrdo
- 600 – 800 ml ideálně hovězího vývaru (ne vodu!)
- 150 ml 30% smetany (dobrovolné)
- sůl, pepř
Postup
Na tento recept jsem použila vyzrálejší maso od řezníka – přesněji vysoký roštěnec. To, jaké maso použijete, se odrazí na délce přípravy a také na výsledné chuti. Hovězí maso by mělo po porážce minimálně 14 dní odpočívat, proto byste měli vždy sáhnout po tom vyzrálejším. Vyzrálé maso poznáte na první pohled tak, že má spíše nahnědlou barvu. Naopak, čím čerstvější maso, tím svítivější červenou barvu má.
Krkovici či slaninu nakrájejte na menší kostičky. Cibuli nakrájejte najemno (na mém Instagramu ve výběrech můžete najít podrobný návod, jak správně cibuli krájet, tak se třeba mrkněte :-)). V hrnci, ke kterému máte pokličku a je vhodný do trouby, rozehřejte 3 lžíce sádla a máslo. Máslo omáčce dodá skvělou chuť a sádlo nám kromě další chuti zvedne bod zakouření tuku a díky tomu se nám máslo nepřepálí. Přidejte cibuli a restujte na středním plamenu. Cibulku je potřeba restovat dohněda, proto si na tom dejte opravdu záležet a nikam nespěchejte. Po 5 minutách přidejte k cibulce uzené. Až bude cibulka hnědá, přidejte 1,5 lžíce hořčice a restujte ještě asi 2 – 3 minuty.
Mezitím, co se restuje cibulka, si připravte maso. Plátky roštěné řádně osolte a opepřete – kořením nešetřete, aby se pěkně ochutilo. Pokud máte maso spíš nevyzrálé, několikrát ho po stranách nařízněte, protože čerstvé maso má tendenci se na pánvi kroutit (vyzrálé vůbec). Pomažte je hořčicí z obou stran. Ve velké pánvi rozehřejte 2 lžíce sádla a plátky masa zprudka orestujte dohněda. Je potřeba, aby hořčice na mase zkaramelizovala, proto maso nechte nejdříve opéct z jedné strany dohněda a až poté ho otočte (v žádném případě do něj nepíchejte nebo vyteče všechna šťáva, obraťte ho pomocí kleští nebo pinzety) a orestujte z druhé strany. Kdybyste ho otáčeli pořád dokola tam a zpátky, prodloužíte tím zbytečně dobu, za kterou se maso opeče. To platí mimochodem třeba i u letního grilování 🙂
Orestované maso nechte z pánve sklouznout ke zkaramelizované cibulce a zalijte ohřátým vývarem tak, aby maso jen lehce koukalo ven. Přiveďte k varu, promíchejte, přikryjte pokličkou a vložte do trouby předehřáté na 150 stupňů.
Nyní maso brazírujte (=pomalu duste) 2 – 3 hodiny podle potřeby. Pokud budete mít vyzrálé maso, bude hotové již za 1 hodinu. Kontrolujte ho každou hodinu a uvidíte 🙂 Tady se čas nedá přesně určit, důležité ale je, aby maso bylo opravdu krásně měkké.
Poté hrnec vyndejte z trouby zpět na plotnu, odklopte a nechte omáčku zredukovat na vyšším ohni. Je možné, že bude dostatečně hustá a nebude to potřeba, to záleží na množství použitého vývaru.
Vejce a okurky nakrájejte najemno a přidejte do omáčky, zatímco se sváří do hustší konzistence.
Nakonec omáčku podle potřeby dochuťte solí a pepřem (většinou ale není potřeba). Nyní do omáčky můžete přidat smetanu – to nechávám na vás. Já se nikdy nemůžu rozhodnout, protože mám ráda obě verze, tak to udělám tak, že omáčku rozdělím na dvě poloviny a do jedné dám smetanu 🙂 Podávejte s rýží nebo houskovým knedlíkem (na výborný knedlík je recept v kuchařce).