Francouzské české brambory

Vystaveno:

S našimi francouzskými bramborami je to podobně jako se španělským ptáčkem, v té dané zemi o tom jídle nikdy neslyšeli 😀 Jídlo nejspíš vzniklo z tzv. gratinovaných brambor, které pochází z Francie a skládají se z brambor, tučné smetany, muškátového oříšku, česneku a tymiánu. Pro zpestření se někdy přidávám parmazán, ale maso ani uzené či vejce tam nepatří. Toto jídlo se podává většinou jako příloha, ale může být i jako vegetariánské hlavní jídlo. Tento recept najdete v mé druhé kuchařce, tak na něj určitě mrkněte, je to opravdu delikatesa! Francouzské brambory ale každý známe z dětství a určitě není potřeba je vyřazovat z jídelníčku, jen se pojďme podívat na to, jak je udělat co nejlepší. 🙂

Na formu cca 25 x 16 cm (2 – 3 porce)
  • 1 kg brambor (varný typ A nebo B)
  • 400 g uzené plece / krkovice
  • 30 g sádla
  • 20 g másla
  • 1 velká cibule
  • 5 vajec
  • 200 ml 30 – 33% smetany
  • Sůl, pepř
Postup

Na francouzské brambory vybírejte brambory méně moučné, tedy varný typ A nebo B. Chceme totiž, aby brambory byly po uvaření pevné a nerozpadaly se. 🙂 Zapomeňte na smetanu s 12 % tuku, tu v obchodech jednoduše vždy přecházejte. Na kvalitní a chutné výsledky používejte v kuchyni smetanu s 30 – 40 % tuku. Tuk je totiž nositelem chuti a v kombinaci s krásnou hustou konzistencí nám tato smetana pomůže doladit omáčky, polévky atd. Vejce, prosím, používejte od šťastných slepiček, tedy s označením 0 nebo 1. Případně zkuste oslovit sousedy, babičky, tetičky nebo zkuste nějaké FB či internetové stránky, kde lidé přeprodávají vejce od svých slepiček. Vejce od nešťastných slepiček z klecí vám bohužel do těla nepředá nic dobrého.

Brambory omyjte a vložte do již vroucí vody, zachová se tak více vitaminu C. Uvařte je a poté ihned sceďte. Brambory by měly být vařené spíš méně než více, protože se ještě budou zapékat. Nechte je zchladnout.

Brambory oloupejte a nakrájejte na středně široká kolečka. Uzené nakrájejte na co nejmenší kostičky. Na větší pánvi na středním až nižším plamenu rozehřejte sádlo s máslem. Přidejte cibulku a zlehka ji restujte do sklovata. Je dobré, když necháte cibulku jemně zkaramelizovat, takže až začne trošku chytat bravu, přidejte uzené. Restujte na vyšším plamenu asi 5 – 7 minut a dejte stranou.

Troubu zapněte na 170 stupňů. Menší a užší pekáček nebo zapékací mísu vymažte máslem a na dno naskládejte první patro brambor. Řádně je osolte a zasypte třetinou uzeného. Pokračujte takto i s druhým a třetí patrem, a nakonec položte na uzené poslední kousky brambor. Opět je posolte a připravte si čerstvě ušlehaná vejce. Vejce vyklepněte do větší mísy a pomocí metličky rozkvedlejte. Přilijte smetanu a spojte s vejci. Osolte, opepřete a naposledy provzdušněte pomocí metličky. Brambory rovnoměrně zalijte vaječnou směsí a vložte do trouby. Pečte ve střední části trouby dozlatova. Pokud máte digitální teploměr, vyzkoušejte vnitřní teplotu brambor, která by měla mít 80 – 90 stupňů. Jakákoliv vyšší teplota znamená, že vejce už jen vysušujete a výsledek bude sušší a sušší. Pokud teploměr nemáte, hlídejte vaječnou směs, ta bude ke konci pečení tekutá jen uprostřed až nakonec ztuhne i tam. 🙂 Hned jak ztuhne, tak brambory vyndejte.

Brambory servírujte třeba s kyselou okurkou nebo listovým salátkem. 🙂 Měly by být krásně vláčné a kypré.

 

Tip: Já jsem brambory připravovala v páře a můžu vám říct, že jsem úplně nadšená. Brambory nejsou rozmáčené, drží krásně tvar a pak se skvělé krájí. Opravdu za sebe doporučuji pořídit si troubu s možností páry nebo parní troubu. Více o parní troubě se dozvíte zde v mém článku.

Tohle jídlo jsem připravila ve spolupráci s Miele. Chceš se o Miele spotřebičích dozvědět víc? Klikni sem:-)

Dobrou chuť 🙂