Babka

Vystaveno:

Babka je tradiční židovské sladké pečivo, nejpopulárnější v Izraeli. V roce 2010 se velmi rychle rozšířilo v oblasti USA, především v New Yorku, kde ji proslavil jeden izraelský pekař. Babku teď peče celý svět a já jsem opravdu nadšená, že vám mohu představit svůj recept. 🙂 Vycházela jsem opět ze své filosofie – nepoužívám sušené droždí, když máme to štěstí a v ČR je dostupné to čerstvé, použila jsem pravou vanilku, spoustu másla (ne Heru plnou palmového tuku!), čerstvé mléko a vejce od šťastných slepic. Pokud nemáte přírodní vanilkový extrakt (prodává M&S a zdravé výživy) nebo nechcete kupovat jeden vanilkový lusk za 100 Kč (ano, cena je stále vyšší a vyšší), vanilku raději vynechte, než abyste používali umělé náhrady, které jsou chuťově nedobré, padají na jazyk a kazí tak výslednou chuť pokrmu. 🙂 Bohatě postačí chuť čokoládové náplně. Pokud máte mé kuchařky, na začátku najdete návod, jak si udělat nekonečný domácí vanilkový extrakt nebo domácí vanilkový cukr, tak se mrkněte a už se tímhle problémem nebudete muset nikdy zabývat. 🙂

Na formu na biskupský chlebíček o rozměrech cca 15 x 30 cm

Těsto

Náplň

Na potření

  • 1 velké vejce
  • 1 polévková lžíce mléka

Sirup na potřebí po upečení

  • 50 g třtinového cukru
  • 60 ml vody
  • Nebo 70 ml javorového sirupu

Máslo na těsto vyndejte z lednice 3 hodiny před zaděláváním těsta.

 

Náplň

Připravte si vodní lázeň. Do kastrůlku, na který vám pevně pasuje ohnivzdorná miska, nalijte asi 1,5–2 cm vody. Čokoládu nalámejte na co nejmenší kousky a společně s máslem vložte do mísy umístěné na hrnci. Opravdu by nikde neměla být ani mezírka, protože pára, která se začne tvořit, by se srazila v čokoládě a ta by ztratila svou sametovou hebkost. Při střední teplotě vodu ohřívejte a stěrkou přitom míchejte rozpouštějící se čokoládu s máslem. Až bude směs rozpuštěná, svižně mísu přendejte na utěrku a otřete všechnu vodu naspodu misky. Přidejte kakao, cukr, vanilku, skořici a sůl a vymíchejte dohladka. Nechte stranou zchladnout do pokojové teploty.

 

Těsto

Mléko ohřejte v rendlíku tak, aby bylo vlahé. Pozor, nesmí být horké, jinak by zabilo kvasinky v droždí. Mělo by mít mezi 30–40 stupni. Do většího hrnku rozdrobte droždí, přidejte lžičku mouky, lžičku cukru, promíchejte a zalijte asi 60 ml vlahého mléka. Rozkvedlejte dohladka a nechte na teplém místě (třeba u topení) vzejít kvásek. Bude to trvat asi 15 minut.

Mezitím v míse robota / ve velké míse smíchejte prosátou mouku, cukr, sůl a řádně promíchejte. Uprostřed vytvořte důlek a do něj vložte vejce. Přidejte vanilku, hotový kvásek a polovinu mléka. Při ručním zpracování začněte vařečkou zadělávat těsto od středu. Při zpracování robotem použijte nástavec hák a zapněte ho na 3. rychlostní stupeň. Podle potřeby přilévejte mléko, ale pamatujte, že těsto by mělo být spíš tužší. Až bude těsto homogenní, po lžících přidávejte máslo a zadělávejte ho do těsta. Po zapracování másla těsto zadělávejte alespoň dalších 10–15 minut. Zda je těsto správně zadělané, poznáte podle jeho hladkého a elastického vzhledu. V robotu to bude trvat 5–7 minut. Hladké těsto v míse přikryjte čistou utěrkou. Nechte kynout na teplém místě, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem. Nečekejte zbytečně dlouho, aby těsto nepřekynulo. Plyny, které se tvoří při kynutí, totiž v určité chvíli začnou zabíjet kvasinky a těsto se pak srazí. Většinou to trvá tak 45–60 minut v závislosti na teplotě v místnosti.

Po této době do jeho středu strčte pěst, aby vyprchaly přebytečné plyny, a vyklopte ho na vál. Těsto ručně prohněťte a vyválejte na obdélník o rozměrech cca 45 x 25 cm. Nezapomeňte těsto občas podsypat hladkou moukou.

Nyní těsto pomažte připravenou náplní, okraje ponechte volné a mašlovačkou je potřete vodou.  Od širší strany začněte opatrně rolovat. Vzniklou roládu vložte do mrazáku na 5-10 minut, bude se tak lépe krájet. Pokud jste si jistí v kramflecích, nemusíte to dělat. 🙂 Roládu nyní podélně rozřízněte, pouze zanechte jeden okraj nedoříznutý. Nyní opatrně překládejte „cancoury“ přes sebe do copánku a na konci ho spojte. Snažte se, aby řezná strana byla stále vidět a koukala směrem nahoru.

Formu na chlebíček vymažte máslem a vyložte pečícím papírem (po kratších stranách dávat papír nemusíte). Vzniklý copánek opatrně položte do formy (tak, aby řezné strany plné čokoládové náplně koukaly nahoru), přikryjte utěrkou a nechte pomalu kynout asi 45 – 60 minut nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem.

Troubu předehřejte na 170 stupňů horký vzduch (pokud nemáte horkovzduch, zapněte ji na horní a spodní pečení 180 stupňů). Vykynutou babku potřete vejcem rozkvedlaným s mlékem pomocí mašlovačky a vložte péct do středu trouby.

Pečte asi 60 minut ve střední části trouby, dokud nebude povrch krásně zlatohnědý. Vnitřní teplota babky by měla mít kolem 90 stupňů, tak jestli máte teploměr, určitě ho použijte, ať babku zbytečně nevysušujete. Pokud by se stalo, že babka bude nahoře hodně zlatá, a ještě nebude pečená, přikryjte ji alobalem – stává se to právě u programu horní a spodní pečení, proto je lepší horký vzduch, který teplo rozprostře po celé troubě. Zároveň se ale nebojte babku upéct do zlatohněda, jako vidíte na fotkách, bude krásně křupavá na povrchu a vláčná uvnitř.

Mezitím si připravte sirup na potření. Tradiční je cukrový sirup, který můžete obohatit o pár kapek vanilkového aroma nebo můžete použít domácí vanilkový cukr. V rendlíku smíchejte vodu s cukrem a přiveďte na vyšším plamenu k varu. Vařte 3 minuty a stáhněte z ohně. Nechte zchladnout. Pokud máte doma javorový sirup, můžete použít ten, je to super obměna! 🙂

Až vytáhnete babku, okamžitě ji dokola potírejte sirupem. Počkejte 5 – 10 minut a přendejte babku na mřížku. Nechte ji vychladnout a podávejte pokrájenou na plátky. 🙂

 

TIP: Babku můžete plnit čímkolkiv! Makovou náplní, jablíčky, skořicovou náplní (recept máte v druhé kuchařce), oříškovými másly, povidly atd. 

Tohle jídlo jsem připravila ve spolupráci s Miele. Chceš se o Miele spotřebičích dozvědět víc? Klikni sem:-)

Dobrou chuť 🙂

Štítky: ,