Jak na pravou francouzskou cibulačku

Vystaveno:

Její věhlas má na svědomí jak jinak než Francie, přesněji pařížská tržnice Les Halles, kde se podávala po ránu jako životabudič po propařené noci 🙂 Opravdu mě dokáže na*rat, když si v restauraci objednám tuto skvělou polévku a přinesou mi světlou vodu, kde ještě křupe cibule a je téměř bez chuti! Jako bonus ještě dostanu kupovaný toust s „rozpečeným“ eidamem, to už volám číšníka – tohle si, prosím, nikdy líbit nenechejte!!!!!

Pojďme si nejdříve napsat pár tipů.

Nic než máslo

Máslo je v tomto případě naprosto nenahraditelné. Nepoužívej žádný ztužený tuk, olej ani podobné věci, kup si máslo a věř mi, že toho nebudeš litovat.

Cibule

Nehledej v tom žádnou vědu, úžasnou cibulačku uděláš z obyčejné běžně dostupné žluté cibule. Jen si dej pozor při krájení, je nezbytně nutné krájet ji na stejně velké proužky, aby cibule rovnoměrně zkaramelizovala.

Bouqet garni

Tuhle věc musíš rozhodně znát, jestli chceš vařit francouzskou kuchyni. Je to svazek koření a bylin, který dokáže perfektně přenést chuť do připravovaného pokrmu. Většinou se v omáčce / polévce dlouho a pomalu vaří / brazíruje / peče a tím podporuje její sílu a dodává šmrnc. Je to něco jako když se ráno umyješ, namaluješ, pěkně oblékneš a nakonec se navoníš, je to ten parfém jídla. Na bouqet garni si připrav zelenou část pórku (10 cm), bobkový list, 2 snítky tymiánu, 2 snítky plocholisté petržele a provázek. Do pórkového listu zabal bylinky a bobkový list a opatrně převaž provázkem.

Vývar

Chceš povýšit svoji jídlo o několik úrovní výš? Vař z vývaru. Krémové polévky, omáčky, frikasé, cokoliv podléváš vodou, od teď podlévej vývarem. Poznáš rozdíl! Jednoduše si ve volné chvíli uvař vývar a klidně si ho dej do mrazáku po menších částech. Na cibulačku je nejlepší hovězí, ale můžeš ho nahradit kuřecím, případně zeleninovým – ten si můžeš udělat na počkání

Proces karamelizace

Možná to nevíš, ale cibule kromě vody obsahuje i cukr, z kterého právě při vaření cibulačky profituješ. Cibule nejdříve pustí vodu, ta se vypaří a cukr Ti začne nádherně karamelizovat = cibule začne hnědnout. Neděs se toho, protože právě zkaramelizovaná cibule Ti pomůže dosáhnout těch nejlepších výsledků. V opačném případě bude polévka mdlá a bez chuti. Jak už to ale u francouzské kuchyně bývá, nic neuspěcháš, proto proces karamelizace trvá cca 45 minut. Dej si pozor, cibule musí zhnědnout, ne zčernat, proto jí musíš věnovat pozornost a často ji míchat. Použij plochou vařečku na seškrabávání nápeku z hrnce. Pokud to nepůjde, pouze sundej hrnec z ohně a minutu počkej, cibule pustí vodu a hned to půjde seškrábnout lépe.

Kdo si počká…

Po dlouhém procesu karamelizace je ještě nezbytně nutné nechat polévku asi hodinu vařit na mírném ohni. Karamelizovaná cibule, šmrnc vína, síla vývaru a vůně bouqet garni společně vytvoří něco nezapomenutelného!

Víno do jídla jako na stůl

Stejně jako u každého receptu, používej kvalitní víno pokojové teploty, nesmí být zoctovatělé ani zoxidované, takové ti nenávratně zkazí pokrm. Víno nabízí úžasné aroma, kterým podtrhne a zvýrazní chuť jídla. Pozor, z vína musíš zcela nechat vyvařit alkohol, jinak omáčka / polévka bude kyselá.

Řekni sýýýr

Ani zde nepochodíš s eidamem…Raději ho vymaž z nákupního seznamu. Na francouzskou cibulačku je nejlepší sýr Gruyère nebo Comté. Já raději používám Comté, protože je to sýr francouzský. Oba dva se dají sehnat v Tescu, Globusu a samozřejmě v Makru. Pokud máš možnost, dojdi si do fromagerie a nechej si sýr ukrojit čerstvý.

Lev

Znáš lví hlavy? Takhle se říká zapékací misce, do které se tradiční cibulačka servíruje. Můžeš ji sehnat například v Makru nebo v Butlers. Myslím, že není špatné mít doma dva kusy, protože v ničem jiném cibulačka nechutná líp

Gratinovaní

Gratinování je vznešený název pro zapékání, takže se není čeho bát. Cibulačku nalij do lvích hlav lehce pod okraj, poklaď světlým pečivem – ideálně na sucho opečená francouzská bageta nebo domácí máslový chléb a bohatě zasyp na hrubo nastrouhaným sýrem. Takto připravené lví hlavy vlož na plechu těsně pod gril zapnutý na nejvyšší stupeň. Až bude sýr chytat hnědou barvu, je čas polévku vyndat a podávat!

 

Celý recept najdete zde