Jak správně prát oblečení & vše o mé nové pračce Miele

Vystaveno:

Velmi často se mi stává, že se mě na IG ptáte na mé oblečení, což mě samozřejmě jako ženu moc těší a mám radost, že se vám mé kousky líbí. 🙂 Bohužel vám ale často odpovídám, že oblečení, které se vám líbí, už mám 5 – 7 let, přitom stále vypadá jako nové a stále je moderní (asi mám dobrý čuch na nadčasové kousky :-)). Uvědomila jsem si, že i když mám málo oblečení a nosím ho často, tak díky mé pečlivosti vypadá stále jako nové.

Než vám začnu psát o praní samotném, ráda bych vám kladla na srdce, že méně je někdy více a že je lepší koupit si jednu kvalitní věc, než pět levných a nekvalitních. Moje známá říká: „Nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci.“ A musím říct, že je to svatá pravda. Teď jsem akorát vyřazovala zimní bundu, kterou jsem nosila 10 let každou sezónu, stála sice 7 tisíc korun, ale vydržela, byla nadčasová a skvěle mi posloužila. 🙂 Nyní už se pojďme přesunout k tipům, jak správně prát.

 

Perte podobné barvy

Aby vaše oblečení bylo stále tak krásně barevné a nebylo zaprané, perte podobné barvy! Rozdělení prádla na světlé a tmavé je naprosto nedostatečné, vaše oblečení a barvy tím ničíte.

  • Bílá 60 – vždy pouze čistě bílé oblečení
  • Bílá 30 / 40 – bílé oblečení s potiskem (nikdy nepřidávejte světle šedé, krémové atd., vždy jen bílé!)
  • Červená, světle hnědá, tmavě oranžová, sytě růžová, fialová 40
  • Zelená, modrá, tmavě šedá – podobná sytost 40
  • Světle zelená, bledě modrá, světle šedá 40
  • Světle růžová, béžová, žlutá 40
  • Černá, velmi tmavá hnědá, velmi tmavá modrá, velmi tmavá zelená či vínová 40

Když máte rozřazené barvy, jednotlivé hromádky ještě proberte a podívejte se, jestli tam nemáte nějaké citlivé kousky, které potřebují zvláštní péči. V praxi to dělám tak, že když mám například červené oblečení a mám tam jednu saténovou košilku, celou hromádku dám prát na 30 stupňů jemné praní a vím, že to neuškodí ostatnímu prádlu. Kdybyste hromádku vyprali na 40 stupňů standardního praní, mohlo by se stát, že se košilka zničí.

Naopak, ručníky a ložní prádlo peru zvlášť, stejně tak jako utěrky (s tím, že stále dodržuji barevné řazení).

Dobré je používat sáčky na praní na podprsenky, punčochy, satén a další prádlo, které by se mohlo lehce zatrhnout nebo které by naopak mohla zatrhnout jiné prádlo (např. podprsenky, korzety atd.).

Pokud vím, že mám na nějakém kousku oblečení velký flek, použiju kapku pracího prostředku / prostředku na skvrny přímo na zašpiněné místo, než prádlo hodím do pračky. Stačí jen kápnout a trochu „rozmazat“. 🙂

Na bílé prádlo používám většinou ještě podpůrný bělicí prostředek a na to, které peru na 30 / 40 stupňů, používám papírky, které zachytávají nežádoucí barvu z potisků / proužků atd.

Sledujte také ikony na nášivkách, i když na většině oblečení je dnes 30 stupňů, jemné praní, aby se výrobce chránil… Používám tedy spíš selský rozum a také kupuji co nejkvalitnější materiály, které mi vydrží déle (při správném praní).

Důležitý krok je neplnit pračku do plna. Pokud přeplníte pračku, prádlo se špatně vypere, bude zmačkané, zůstanou na něm skvrny nebo zbytky prášku na praní. Do optimálně naplněné pračky strčíte dlaň na výšku (jako když někomu chcete dát facku :-)).

Důležité je nenechávat vyprané prádlo dlouho ležet v pračce, mělo by být ihned pověšeno, především pak tmavé prádlo, protože se na něm můžou pak vytvořit světlé puky, se kterými už nic neuděláte (nejčastěji se to stává u džínových kalhot). Skvělá je také sušička, takže pokud na ni máte místo, neváhejte! Mně se bohužel do bytu nevejde, ale do baráčku ji pak určitě plánuji.

Možná se vám může zdát, že je to složité, ale v závěru je to přesně naopak. Peru 1 – 2 x do měsíce vždy celý den, mám tak 5 – 7 praček a pak se zase na dlouhou dobu nemusím o nic starat. Samozřejmě mluvím o domácnosti o dvou dospělých (a jedné kočce). Pokud máte děti, chápu, že podle jejich věku a množství :-), perete častěji.

Můžete namítat, že naplníte koš na prádlo za týden. Já jsem to vyřešila třemi krásnými pytli, do kterých dávám bílé, černé a barevné. Rozřazování je pak o hoooodně jednodušší a rychlejší, a navíc máte více prostoru na špinavé prádlo. 🙂

A teď už k programům a pračce Miele samotné. 🙂 Já vlastním typ WWR860 WPS PWash&TDos&9kg neboli pračku, která díky programu QuickPowerWash dokáže rychle a efektivně vyprat prádlo a zároveň vyniká systémem TwinDos, díky kterému se tekutý prací prostředek dávkuje automaticky sám. Plusů má samozřejmě celou řadu. Ráda bych je shrnula níže:

  • Díky kartuším s kvalitním Miele pracím prostředkem (objednávám přes internet) nemusím nikde skladovat prací prášky, pračka mě vždy upozorní, když začnou docházet a co je nejlepší – nadávkuje si sama vždy pouze tolik prostředku, kolik ho reálně potřebuje podle váhy prádla (to si zváží) a zvoleného programu.
  • Pračka disponuje opravdu skvělými programy či funkcemi, které mi usnadňují praní. Je to například funkce Allergo Wash, která prádlo nechá v horké vodě déle, aby doopravdy zabilo všechny možné alergeny. Perfektní programy jsou také na péřové polštáře, na přikrývky a také na sportovní obuv. V neposlední řadě oceňuji funkci SingleWash na 1 – 2 trička či košile atd. – ten používám, třeba když si koupím něco nového na sebe a nemám to s čím vyprat a klasicky si to chci hned vzít na sebe. 🙂
  • Pračka je neuvěřitelně tichá. Upřímně jsem si po prvním zapnutí myslela, že je rozbitá, protože opravdu nebyla slyšet! Kdo to nevyzkouší, tak nepochopí. Myslím si, že právě proto pračka pípá jak divá po skončení praní, protože jinak bych na to byla schopná zapomenout. 🙂
  • Pračka svítí uvnitř, když ji zapnete a když dopere – je to taková blbost, ale celkem dost ji oceňuji, protože se mi lépe kontroluje pračka uvnitř – zda mi tam třeba nezůstalo nějaké oblečení.
  • Speciální tzv. voštinový buben – díky šestiúhelníkové struktuře bubnu Miele jako jsou včelí plástve se mezi stěnou bubnu a textiliemi tvoří jemný vodní film. Po něm pak prádlo skvěle klouže a je o něj šetrně postaráno. Díky zmenšeným a na okrajích zaleštěným průduchům je oblečení chráněno před žmolky a vytahanými nitkami. Předměty jako kancelářské sponky nebo kostice z podprsenek se již nemají šanci dostat do čerpadla! 🙂
  • Díky Capdosing systému můžete koupit speciální prací prostředky jako například na vlnu, peří či na sportovní funkční oblečení v mini balení a kapsli vložíte do speciální přihrádky, kde si s ní pračka poradí. Nezůstávají vám pak doma zbytky pracích prostředků, které nepoužíváte tak často.
  • QuickPowerWash – tento program ocení všichni, kdo nemají čas ztrácet čas. 🙂 Díky programu QuickPowerWash vyperete za méně než 1 hodinu i při větším množství prádla.
  • Prací asistent – pokud si nejste jistí (funkce ideální pro muže :-)), můžete si v asistentovi namačkat co všechno perete (spodní prádlo, trička, košile atd.), zvolíte stupeň znečištění a pračka sama vypočítá, jak by měla prádlo prát.
  • Čištění – aby pračka byla také stále čistá jako prádlo, které pere, má programy na sebečištění. Zvlášť se čistí místo, kam se strkají kartuše s pracím prostředkem a zvlášť se čistí přístroj (program na 30 min s teplotou 85 stupňů).
  • Skvrny – u každého pracího programu navíc můžete zvolit, jakou skvrnu na oblečení máte. Tento program je podle mě skvělý pro prasátka jako jsem já, která stále něco ochutnávají a jsou od toho špinaví nebo pro rodiny s dětmi. Můžete zvolit skvrny od čokolády, vína, krve, make-upu, mastnoty, trávy, ovoce / zeleniny, bláta atd. a pračka se podle toho zařídí a nadávkuje si prášek tak, aby bylo vše krásně vyprané. 🙂
Všechny programy:

Peří, péřové přikrývky, záclony, škrobení, nové textilie, impregnace, sportovní obuv, sportovní oděvy, jeans, tmavé prádlo, košile, expres 20 min, vlna, hedvábí, automatika plus, Quick Power Wash, bavlna, snadno ošetřovatelné a jemné prádlo.

Výše jsem vzpomínala nějaké extra funkce, které si můžete zvolit k programům, zde je pro jistotu vypisuji všechny pohromadě: Single Wash, předžehlení, namáčení, ECO, extra šetrný, Allergo Wash, extra tichý, intenzivní.

Samozřejmostí je volba otáček – ta se předvolí podle zvolených programů (můžete ji i ručně změnit) a citlivosti zašpinění (lehce / běžně / silně znečištěné prádlo).

To je ode mě pro dnešek vše, doufám, že jste se dozvěděli něco nového a že pro vás článek bude přínosem. 🙂 Také doufám, že pokud jste se rozhodovali, jestli si pořídíte pračku Miele, tak vás moje recenze přesvědčila. Je totiž naprosto úžasná, a ještě aby ne, když firma Miele pračku v podstatě vynalezla! 🙂

Štítky: , ,