Kubu znám jako vysušené zapečené kroupy, proto jsem ho nikdy nevyhledávala, a tak nějak jsem ho vyřadila z jídel, které bych si třeba v restauraci objednala. Doma jsme ho nikdy nedělali, a když jste si o něj napsali, byla to pro mě velká výzva. Chtěla jsem dosáhnout krémové konzistence, abych předešla dusivému pocitu při konzumaci a zároveň jsem věděla, že když je to bezmasé jídlo, musí mít intenzivní a plnou chuť. Z výsledku jsem byla nadšená, vyzkoušejte a uvidíte. 🙂
Na 2-3 porce potřebujete
- 500 g ječných krup
- 1 lžička sádla
- 700 ml zeleninového / kuřecího / rybího vývaru
- 1 velká šalotka / 1 menší cibule
- 2 stroužky česneku
- 50 g + 50 g másla
- 130 g mražených lesních hub
- 2 velké hrsti sušených lesních hub
- 4 čerstvé hnědé žampiony
- 1 lžíce sušených mletých hub (nemusí být)
- 10 snítek čerstvé majoránky
- 1 lžíce sušené majoránky
- 2 snítky hladkolisté petrželky
- Špetka drceného kmínu
- Sůl, čerstvě mletý pepř
Postup
Houby schválně používám v „různém stavu“. Sušené houby mají sílu a zajímavou pevnou strukturu, mražené houby jsou zase nádherně krémové, čerstvé houby výsledný pokrm příjemně osvěží a mleté houby na prach jsou pak už jen pomyslnou třešničkou na dortu v intenzivní houbové chuti. 🙂 Určitě bych doporučila použít mražené i sušené, ideálně sehnat i čerstvé, mleté sušené houby můžete vynechat. Primárně je důležité použít tmavé lesní houby, žampiony určitě nestačí. Já mám ráda, když se dávají sušené tmavé lesní houby a hříbky, čerstvé lišky se žampiony a mražená lesní směs hub (mám domácí) nebo mražení klouzci, ty kupuju v Makru. Jinak do kuby se tradičně používá stroček trubkovitý, který je téměř černý a má nezaměnitelnou chuť. Bohužel se špatně shání, tak ho většina lidí nahrazuje třeba liškami.
Sušené houby namočte do studené vody na 3 – 4 hodiny. Trochu je pomněte, aby neležely na hladině, ale byly potopené, a pak je nechte ležet ve vodě.
Kroupy řádně propláchněte ve studené vodě (proplachujte, dokud nebude voda čirá) a nasypte do rendlíku. Zalijte 500 ml vývaru, přidejte sádlo a na vyšším plamenu přiveďte k varu. Stáhněte oheň a zpola zakryté pokličkou vařte 30 – 40 minut, dokud nebudou uvařené al dente. Občas promíchejte a nezapomeňte je hlídat, aby se nerozvařily.
Mezitím oloupejte šalotku a česnek. Šalotku nakrájejte co nejvíce najemno. Jeden stroužek česneku nakrájejte na jemné plátečky, druhé stroužek (ideálně ten menší) utřete se solí nebo rozdrťte v lisu na česnek (ale utřený je lepšíííí :-)). Ze snítek majoránky otrhejte lístky a nahrubo nasekejte. Petrželku nasekejte najemno.
Žampiony očistěte suchým hadříkem (není třeba je loupat) a nakrájejte na plátky. Zbytek vývaru dejte pomalu ohřívat.
Ve velké pánvi na středním až vyšším plamenu rozpusťte máslo a přidejte šalotku. Nechte ji orestovat lehce dozlatova a přidejte česnek nakrájený na plátky. Počkejte 1 minutu a přidejte čerstvé houby. Nyní je potřeba, aby houby pustily přebytečnou vodu. Uvidíte, jak se smrsknou a v pánvi se objeví více tekutiny. Až se tekutina vypaří (trvá to tak 5 minut max.) a vy uslyšíte zase prskat tuk místo bublání vody z hub, přidejte houby mražené, a to samé opakujte. V mezičase přidejte i sušené houby a 3 lžíce hnědé vody, ve které se máčely. Až se všechna voda vypaří, přidejte kroupy (většina vývaru, ve kterém se kroupy vařily se vsákne do nich, takže není potřeba je cedit) a zalijte asi 100 – 150 ml horkého vývaru. Promíchejte a přidejte kmín, sušené mleté houby a čerstvou i sušenou majoránku (tu promněte, než ji přidáte do pokrmu). Nechte na středním plamenu provařit, aby se chutě propojily a zkontrolujte, zda jsou sušené houby dostatečně měkké. Pokud nebudou přilévejte vývar, dokud nezměknou, ale pamatujte, že vždycky budou takové křupavé. 🙂
Kubu osolte, opepřete čerstvě mletým pepřem a přidejte česnek (raději nejdřív polovinu, uvidíte podle chuti) a petrželku. Promíchejte, nechte ještě 5 min provařit a stáhněte z plotny. Konzistence by v této etapě měla být lehce tekutější, proto kdyby se vám pokrm zdál suchý, nebojte se přidat vývar a promíchat. Nyní do kuby vhoďte na kostičky nakrájené vychlazené máslo a energicky míchejte, dokud se nevytvoří krásná „kréma“ (jako když děláte italské risotto :-)).
Chuť kuby by měla být intenzivně houbová, majoránková a lehce česneková. Podávejte ho ozdobený lístky majoránky či petrželky, můžete přidat i tenké plátky syrových žampionů, já to miluju. 🙂
TIP: pokud máte kubu rádi zapečeného, vložte ho do zapékací misky a zapečte v troubě na 220 stupňů vrchní ohřev / gril, abyste dosáhli křupavého vršku, ale nevysušili vnitřek. Bude stačit 10 – 15 minutek.
Dobrou chuť 🙂