Kuřecí stripsy

Vystaveno:

Když jsme v létě byli na kamarádově oslavě narozenin, podávaly se tam kuřecí stripsy. Bohužel jsme s Martinem v té době drželi zdravotní AIP dietu, kde je zakázán lepek. Od té doby mě Martin prosil o tohle jídlo. Byl dost neodbytný, a tak jsem je nakonec připravila rovnou i na blog. 🙂

Na 4 porce
  • 700 g kuřecích prsou
  • 130 g hladké mouky
  • 2 lžíce sušeného česneku nebo cibule
  • 2 lžičky uzené papriky
  • 3 vejce
  • 100 g panko strouhanky
  • 1 lžíce sezamových semínek (či nigelly)
  • 400 ml rostlinného oleje / ghí
  • Sůl, pepř
Než začnete

Na kuřecí stripsy můžete použít i stehenní řízky, které jsou šťavnatější, záleží na vaší chuti. Panko strouhanka je japonský druh strouhanky. Vyrábí se ze světlého pečiva bez kůrky a má hrubší strukturu, než jsme zvyklí u české strouhanky. Díky hrubé struktuře nenasává tolik tuku a výsledný pokrm krásně křupe. Koupíte ji téměř v každém supermarketu. Nigella neboli černucha je moje oblíbené koření. Hojně se používá v Indii, pokud jste někdy jedli indický naan, možná jste ho na něm ochutnali. 🙂 V Čechách se s ním občas sype celozrnné pečivo. Dá se koupit např. v prodejnách M&S, u Antonína či v asijských obchodech a e-shopech.

Stripsy můžete podávat s bramborovou kaší nebo třeba samotné s dipem. Já jsem připravila česnekový dip ze zakysané smetany a majonézy s jarní cibulkou a hořčičný dip s medem. 🙂

 

Postup

Maso vyndejte z lednice alespoň 1,5 hodiny před smažením, aby došlo do pokojové teploty. Nakrájejte ho na stejně dlouhé silnější proužky a osolte ho. Do hladké mouky přimíchejte sušený česnek nebo cibuli a uzenou papriku. Vejce prošlehejte metličkou a mírně osolte. Panko strouhanku smíchejte se sezamovými semínky (případně s nigellou).

Proužky masa obalte nejdříve v mouce, poté ve vejci, a nakonec v panko strouhance. Strouhanku do stripsů v žádném případě nezamačkávejte, pouze je v ní lehce obalte a položte na vál či prkénko. Právě díky našlehaným vejcím a lehkému, neudusanému trojobalu budou stripsy krásně kypré a křupavé. Obalené je pokládejte vedle sebe, nikdy ne na sebe, jinak zvlhnou. Zároveň je důležité smažit je okamžitě po obalení a nepřipravovat je dopředu.

V hlubším hrnci při vyšší teplotě rozehřejte olej / přepuštěné máslo – důležité je, aby v něm stripsy plavaly, podle toho přizpůsobte množství tuku v hrnci. Tuk by měl mít kolem 170 stupňů, ideální je použít skleněný teploměr, který můžete umístit přímo na hrnec, případně můžete použít digitální. Pokud ho nemáte (určitě si ho brzy pořiďte 🙂 ), udržujte tuk nahřátý pouze na střední stupeň, aby se nezahřál na moc vysokou teplotu.

Stripsy smažte z každé strany cca 3 minuty dozlatova (záleží na tom, jak velké kousky nakrájíte). Při otáčení do nich nepíchejte, zbytečně by z nich vytékala šťáva, použijte buď kuchařskou pinzetu, kleště, nebo třeba dvě vařečky. Stripsy by měly mít vnitřní teplotu lehce nad 70 stupňů, takže pokud máte digitální vpichový teploměr, určitě jich pár vyzkoušejte, abyste si odzkoušeli délku smažení. Stripsy vyndávejte opět bez píchání na papírovou kuchyňskou utěrku a nechte 5 minut odpočinout.

Ozdobit je můžete najemno nasekanou petrželkou, čerstvě mletým pepřem a kvalitní solí (já použila Flor de Sal).

Dobrou chuť 🙂