Květák s petrželovým pyré

Vystaveno:

Květám doma moc nepřipravujeme, maximálně si uděláme květákovou polévku, na kterou najdete recept v mé druhé kuchařce. 🙂 V poslední době jsem ale měla obrovskou chuť na obalovaný květák, a tak mě napadlo, že vám rovnou připravím recept na blog. Příloha byla už předem daná – omylem jsem místo 5 ks petržele objednala 5 balíků, a tak tu pro vás mám recept na petrželové pyré. 😀

Na 2 – 3 porce

Květák

  • ½ květáku
  • 150 g hladké mouky
  • 3 vejce
  • 200 g strouhanky
  • Sůl, pepř
  • Muškátový oříšek na dochucení
  • 400 ml ghí / oleje či kombinace (doporučuji alespoň kombinaci)

Petrželové pyré

  • 350 g kořenové petržele
  • 1 stroužek česneku
  • 70 g másla
  • 300 ml plnotučného mléka
  • 50 ml 30% smetany
  • 40 g másla
  • Špetka muškátového oříšku
  • Bílý vinný ocet / citrónová šťáva na dochucení (pro odvážné :-))
  • Sůl
Postup

Petržel omyjte kartáčkem na zeleninu a oloupejte pomocí škrabky. Odlupky si nechte na vývar, je jich hodně a byla by to škoda. Petržel nakrájejte na tenká kolečka. Já jsem použila nástavec na KitchenAid, můžete ji i nastrouhat nahrubo, abyste si urychlili čas. 🙂 Česnek oloupejte a nakrájejte na kolečka.

Mléko nalijte do rendlíku a přidejte česnek a petržel. Osolte a vařte na nižším plamenu, dokud petržel nezměkne, bude to trvat asi 10 – 15 minut. Poté slijte ¾ mléka a rozmixujte dohladka ve stolním mixéru – pokud ho nemáte a uvažujete o něm, určitě vám ho doporučím, vytvoří totiž neskutečně jemnou konzistenci pyré, krémových polévek a omáček. Můžete použít i tyčový mixér samozřejmě. Dejte si záležet, aby se ingredience dobře propojily. Až bude směs rozmixovaná, přidejte máslo nakrájené na malé kostičky, smetanu a znovu mixujte, dokud se máslo s pyré nespojí.

Dochuťte čerstvě nastrouhaným muškátovým oříškem a případně kapičkou bílého vinného octa nebo citrónové šťávy.

Květák rozeberte na menší růžičky. Do velkého hrnce dejte vařit vodu a řádně ji osolte. Počítejte s 20 g soli na 1 litr vody. Do vroucí vody vložte květák a vařte 5 – 7 minut, dokud nebude uvařený ale dente – záleží, jak ho máte rádi. 🙂 Do velké mísy si připravte ledovou vodu, pokud máte led, vložte do mísy i pár kousků ledu. Děrovanou naběračkou přendejte květák do ledové vody, počkejte 3 minuty a z vody ho vyndejte na utěrku. Osušte ho a připravte si suroviny na trojobal.

Vejce prošlehejte metličkou nebo vidličkou až těsně před obalováním. Na květák je nejlepší připravit si hladkou mouku, strouhanku i vejce do menších hlubších mističek. Růžičky obalte postupně v mouce, vejci a strouhance. Strouhanku do květáku v žádném případě nezamačkávejte, pouze ho v ní lehce obalte a položte na vál či prkénko. Právě díky našlehaným vejcím a lehkému, neudusanému trojobalu bude květák krásně kyprý a křupavý. Obalené růžičky pokládejte vedle sebe, nikdy ne na sebe, jinak zvlhnou. Zároveň je důležité smažit je okamžitě po obalení a nepřipravovat je dopředu.

V hlubším hrnci / pánvi při vyšší teplotě rozehřejte přepuštěné máslo / olej – důležité je, aby v něm květák byl namočený do poloviny, podle toho přizpůsobte množství tuku v hrnci. Tuk by měl mít kolem 170 stupňů, ideální je použít skleněný teploměr, který můžete umístit přímo na hrnec, případně můžete použít digitální. Pokud ho nemáte (určitě si ho brzy pořiďte :-)), udržujte máslo nahřáté pouze na střední stupeň, aby se nezahřálo na moc vysokou teplotu.

Květák smažte z každé strany cca 4 minuty – spíš se řiďte barvou trojobalu. Při otáčení do něj nepíchejte, zbytečně by z něj vytékala šťáva, použijte buď kuchařskou pinzetu, kleště, nebo třeba dvě vařečky. Vyndávejte opět bez píchání na papírovou kuchyňskou utěrku.

Servírujte položené na lůžku z pyré, ozdobte petrželkou nebo třeba řeřichou. 🙂

 

TIP: pokud máte parní troubu, připravte květák v páře. Než ho vložíte do trouby, řádně ho osolte a poté zchlaďte jak je uvedeno v receptu. 🙂

 

Tohle jídlo jsem připravila ve spolupráci s Miele. Chceš se o Miele spotřebičích dozvědět víc? Klikni sem:-)

Dobrou chuť 🙂

Štítky: , ,