Padání vlasů – jaké jsem dělala chyby a co mi pomohlo?

Vystaveno:

Dneska pro vás mám trochu netradiční článek, který sice nezapadá do žádné kategorie u mě na blogu, ale přikládám mu velkou důležitost. Myslím si, že jedna z nejhorších věcí, která se může ženě stát, je padání vlasů. Trápí to samozřejmě i muže, ale ti si aspoň mohou oholit hlavu a docela jim to i sekne! 🙂

Chtěla bych se s vámi podělit o moje zkušenosti s padáním vlasů. Netvrdím, že je to recept na vlasy jako má Jennifer Aniston nebo snad Shakira, jsou to jen mé poznatky, ze kterých si každý může vyzobnout, co potřebuje.

Většina z vás ví, že jsem si před rokem prošla velkým stresem – asi největším, jaký jsem v životě zažila. O detailech jsem se s vámi podělila v mé druhé kuchařce… Zkrátka se mi zhroutil svět a já jsem kromě šoku přestala i jíst. Prostě to nešlo – věřím, že každý z vás to někdy zažil. Asi za půl roku jsem začala pozorovat, že mi při mytí hlavy padají vlasy. Nebylo to nic hrozného, zkrátka takový malý chomáček po každém mytí. Bylo mi to divné, protože vlasy jsem měla extrémně zdravé, pevné, konečky neroztřepené…

Nijak jsem to neřešila, až mi jednou kamarádka řekla, že mám kouty (byla opilá, takže si nedělala starosti s citlivostí :-D). V tu chvíli přišlo totální prozření a já jsem si uvědomila, že mám problém. No, můžu vám říct, že bych nikdy neřekla, jak to dokáže s člověkem zamávat. Dala jsem tomu ještě dva měsíce a když se blížila svatba, řekla jsem si, že to prostě musím začít řešit.

Nejsem ten typ člověka, co by si myslel, že si koupí šampon na růst vlasů a slepě věří, že to pomůže. Bylo mi jasný, že musím zahrnout vnitřek (doplnit vitamíny, zlepšit životosprávu…) i zevnějšek (přípravky na vlasy).

Na Instagramu jsem udělala průzkum a upřímně mě hrozně utěšilo, že se tento problém týká opravdu velké části z vás. Ne, že bych to někomu přála, ale najednou jsem měla pocit, že v tom nejsem sama. Níže můžete najít tabulku tipů od vás a já budu pokračovat s tím, co konkrétně pomohlo mně.

Jak jsem již zmínila výše, věděla jsem, že mi nejspíš budou chybět vitamíny. Jídlo jsem totiž i po roce dost zanedbávala – já vím, foodblogerka a zanedbávat jídlo? No, jsem průserář, já vím, ale už jsem to napravila! Moje kamarádka Lenka Nývltová mi doporučila firmu Brain Market, která prodává vysoce kvalitní vitamíny. Nechci zacházet do detailů, to dělám jen u jídla, kterému tak nějak rozumím :-), ale zkrátka není vitamin jako vitamin a například takové to rozpustné magnesium je zkrátka úplně k prdu, protože ho tělo nevstřebá. A tak jsem si objednala vitaminy, které nějakým způsobem podporují růst vlasů nebo na něj mají příznivý vliv. Nyní vám je vyjmenuji a přidám odkazy. Zároveň mám velkou radost, že mi Brain Market pro vás vytvořil slevový kód „CATANDCOOK10“ na slevu 10 %. Jmenovitě jsou to vitamin D, magnesium a rybí olej. K tomu jsem ještě na doporučení úžasné návrhářky Sandry Mark pořídila tablety „Vlasové hnojivo“, které obsahují další vitaminy, jako je např. zinek, kyselinu pantothenovou či biotin. Všechny tyto složky jsou obecně skvělé na vlasy, nehty a pokožku. Nejvtipnější je, že to jako hnojivo opravdu smrdí a nepomáhá ani přírodní vanilkové aroma, které obsahují. 😀

Pár dní po zakoupení tablet se mi ozval Martin Grubr – kadeřník a vývojář tablet Hairgru, s nabídkou zaslání těchto tablet na vyzkoušení. Mám je tedy doma připravené a myslím si, že budou ještě lepší než hnojivo. Jsou vyrobeny v ČR, přírodní a vyvinuté s českými lékaři a laboranty. Kromě výše zmíněných složek v hnojivu navíc obsahují přesličku rolní (regenerace a elasticita vlasů), sereonoru plazivou (na vypadávání vlasů), selen (stimulace růstu vlasů), měď (tvorba melaninu), vitamin C atd. V následujících dnech je budu nasazovat.

Je velmi důležité brát tablety pravidelně, proto se nestyďte nařídit si budík dvakrát denně s opakováním každý den. Já na to doteď zapomínám a nebýt budíku, tak skoro vždy zapomenu. 😀

Teď bych se ráda přesunula k zevnějšku, začněme třeba u šampónů a dalších prostředků. Když to vezmu úplně od samého začátku, tak za délku svých vlasů chci poděkovat mému kadeřníkovi Tibčovi, který vlastní známý salon New You. Chodím tam už přes 8 let!!! Naučil mě česat si správně vlasy, starat se o ně, točit si je žehličkou, naučil mě, jak si je foukat, jak mít větší objem, a hlavně mi je dal do pořádku. Dříve totiž moje vlasy dosáhly sotva délky ramen, dnes je mám po prsa. 🙂

Kvalita vlasů se mi ještě více zlepšila, když jsem začala používat přípravky značky Alterna. Dokonce si toho všiml i Tibor, který nevěřícně koukal na moje konečky, které ani po půl roce nebyly potřeba stříhat! Já sama jsem tomu nemohla uvěřit, moje vlasy se lesknou, skoro nelámou a jsou pevné. Dávám vás sem odkazy na můj výběr, co používám. Základem je šampón s kondicionérem z řady Bond Repair – na obnovu a posílení vlasů, který jednou za čas doplním o masku ze stejné řady. Po umytí a vysušení ručníkem na vlasy většinou aplikuju bezoplachové mléko, které vlasy hydratuje. Napomáhá k lesku a obsahuje mimo jiné vitamin C. Když si vlasy foukám fénem nebo vím, že si je budu žehlit, zastříknu je ochranným sprejem, který vlasy nezatěžuje a je bohatý na vitaminy. No a můj poslední objev od Alterny je pěna na objem, která mi pomáhá skrýt moji placatou hlavu. 😀 Miluju ji! Tedy myslím tu pěnu, placatou hlavu bych klidně vyměnila.

V posledních dvou měsících jsem Alternu na chvíli vyměnila za intenzivní péči proti padání vlasů, která sice skvěle pomohla, ale zase moje vlasy strádají na kvalitě, takže se těším, až se k Alterně vrátím. Nicméně vlasy mi přestaly padat už tak po 14 dnech používání, teď mi vypadne maximálně 5 vlasů! Věřte mi, sleduji to pozorně. 🙂 Také mi začaly růst takové ty baby hair a zarůstají mi kouty, yes! 🙂 Mám fakt obří radost. Jedná se o vlasovou péči značky Nioxin, která se právě specializuje na tuto problematiku. U nás moc známá není, ale co jsem si tak pročítala recenze i ve světě, asi je to úspěšné. Tuhle péči mi poradil právě můj kadeřník Tibor. Není moc známá, žádné fancy obaly, ale jsem moc spokojená. Dávám sem také odkaz přímo na balíček, který jsem si koupila já, nicméně Tibor mi doporučoval řadu 2 nebo řadu 3. Mají jich více, tak si to pročtěte a uvidíte, jaká řada se bude hodit na vás.

Samozřejmě je také dobré vyhnout se častému žehlení vlasů na vysoké teploty, stahování vlasů do gumičky, hrubému česání, barvení doma na vlastní pěst, častému mytí vlasů, používání nekvalitních vlasových produktů plných sulfátů a parabenů apod. Ideální je pravidelně navštěvovat kvalitní kadeřnický salón, kde kadeřník vašim vlasům poskytne různé zábaly a hloubkové masky a doplňovat vitamíny.

V neposlední řadě musím zmínit, že je opravdu důležité jíst kvalitní a čerstvé potraviny, hodně ovoce, zeleniny, mikrobylinek, klíčků a hlavně bílkovin. Určitě bych doporučila i kvalitní mořskou sůl a solný květ (já miluju Natural Mallorcu). Nutností je dostatečně spát, co nejméně se stresovat, nic v sobě nedusit a ventilovat to ven.

Myslím si, že největší problém u mě bylo to velké trauma, které jsem si minulý rok zažila, protože na vlasech tyto události doznívají zpětně. Rozhodně to bylo i tím, že jsem špatně jedla, téměř vůbec do jídelníčku nezařazovala ovoce a zeleninu a o spánku a stresu ani nemluvím. Nicméně všechno se dá změnit a já jsem teď opravdu strašně ráda, že je to na dobré cestě. 🙂 Na vaší cestě vám držím palce, kdybyste měli jakékoliv dotazy, určitě mi napište nebo se podělte o svůj příběh a zkušenosti. Mějte se krásně, Ivka