Protože měsíc duben byl v M&S ve znamení italských vibrací, měla jsem za úkol vymyslet nějaké italské receptíky. Ani nevím, jak mě to napadlo, ale spojení panna cotty a francouzského křehké těsta mi přišel geniální. Vznikl z toho sice takový fusion, ale což, bylo to výborný! Pokud chcete, můžete si vyrobit jeden velký koláč nebo dvanáct malých tartaletek, záleží jen na vás. Práci si můžete urychlit zakoupením výborných máslových tartaletek v M&S, jsou opravdu výborný 🙂
Na 12 ks nebo na jeden velký koláč o průměru cca 25 cm
2 balení máslových tartaletek M&S nebo křehké těsto Pâte brisée:
- 190 g hladké mouky
- 100 g chladného másla
- 1 vejce
- 1 lžíce ledové vody
- 1 lžička přírodního vanilkového extraktu
- 50 g cukru krupice
- 20 g másla na vymazání forem
Panna cotta:
- 0,5l smetany
- 3 plátky želatiny
- 3 lžíce cukru krupice
- Semínka z 1 vanilkového lusku / lžička přírodního vanilkového extraktu
- Ovoce, květiny, oříšky na ozdobu
Příprava těsta
Mouku a cukr dejte do větší mísy nebo na vál. Na tuto směs nakrájejte na slabší plátky chladné máslo. Nyní je důležité pracovat pouze špičkami prstů a vytvořit jakousi drobenku. Nemělo by to zabrat déle, než 3 minuty. Do žmolenky přidejte prošlehané vejce s ledovou vodou a vanilkou a pouze prsty jedné ruky hněťte do nepravidelné koule. Pokud by těsto bylo hodně suché, případně přidejte ještě jednu lžíci vody. Pozor ale, těsto by nemělo lepit.
Frezáž
Nyní je na řade takzvaná fraisage. Jedná se o závěrečné hnětení těsta, kdy dochází k úplnému spojení tuků s moukou. Těsto položte na lehce pomoučněný vál a rozdělte si ho na 3 – 4 menší kusy. Hranou dlaně (rozhodně ne celou dlaní, která je moc teplá) sklouzněte po části těsta asi 15 cm směrem od sebe. Těsto se hezky rozmázne po válu a to je přesně to, co chceme. Až bude celá část uhnětená, stěrkou z něj znovu vytvarujte nepravidelnou kouli a pokračujte tak i s ostatními částmi. Poté je stejným způsobem spojte dohromady, vytvarujte do koule a zabalte do dvou vrstev potravinové fólie. Takto uhnětené těsto by mělo odpočívat v lednici minimálně 2 hodiny, ale lepší je nechat ho přes noc.
Válení těsta
Těsto vyndejte z lednice, rozbalte ho a počkejte asi 10 minut. Po této době ho položte na lehce pomoučněný vál a vyválejte ho. Těsto by mělo být slabé asi 3 – 5 mm a zároveň by plát měl být delší alespoň o 5 cm, než je forma (či malé formičky), aby se lépe umisťovalo.
Těsto si podeberte a přemístěte ho do máslem vymazaných forem (nejlepší jsou tartaletkové formičky s odnímatelným dnem). Pouze konečky prstů těsto vtlačte do formičky, aby na celé ploše těsto těsně přiléhalo ke stěně a dnu. Okraje by měly mít tloušťku až 8 mm, což znamená, že při vtlačování těsta k okrajům bychom měli prsty druhé ruky zároveň tlačit na okraj směrem dolů, aby těsto nebylo až tolik do výšky, ale přibylo na tloušťce. Pokud těsto přečnívá přes okraj, tupou stranou nože nebo prsty ho odstraňte. Těsto připravené ve formičkách propíchejte vidličkou s dvoucentimetrovými odstupy. Troubu zapněte na 180 stupňů. Koláčky pečte dozlatova ve středu trouby ideálně zatížené fazolemi. Bude to trvat asi 15 minut. Poté je nechte vychladnout.
Panna cotta náplň
Do kastrolu nalijte smetanu s cukrem a na středním plamenu míchejte do té doby, než se cukr rozpustí. Želatinu namočte do vody, po 5 minutách ji vyždímejte a přidejte do kastrolu. Počkejte, až se zcela rozpustí a naplňte tartaletky. Pozor, smetana nesmí projít varem, udržujte ji asi na 80 stupních. Ideální je použít digitální teploměr. Tartaletky nechte nejdříve zchladnout na lince a poté je dejte alespoň na 4 hodiny do lednice.
Tartaletky zdobte podle vlastní fantazie, například ovocem, květinami či pistáciemi.