Dnes mám pro vás trochu netradiční těstoviny, ale opět se salsicciou. Musím říct, že jsem se do ní v Cortelazzi opravdu zamilovala! Pokud nemáte možnost se dostat k salsiccia klobáskám / směsi, sáhněte po klobáskách podobného typu, prodávají je nejen v italských speciálkách, ale také v Marku, větších supermarketech a v některých řeznictvích. 🙂 Každopádně, rozhodně stojí za to ji sehnat, protože v kombinaci s karamelizovanou čekankou a sýrovou omáčkou se zblázníte slastí! 🙂
Na 2-3 porce potřebujete
- 250 g těstovin*
- 2 velké šalotky / 1 červená cibule
- 2 červené čekanky
- 300 g klobásky salsiccia (viz níže)
- 3 snítky tymiánu
- 200 ml sýrové omáčky parmalat** / 31% smetany
- 70 g parmazánu (v případě použití smetany)
- Extra panenský olej
- Sůl, pepř
*Těstoviny
Těstoviny jsem tentokrát použila značky SGAMBARO, konkrétně jejich BIO tortiglioni, které jsou vyrobené z pšenice jednozrnky. Jednozrnka má spoustu předností. Například vysoký obsah karotenoidů, díky kterému jsou těstoviny do hnědo-žluta. Dále má vysoký obsah proteinu a vyšší obsah stopových prvků jako je zinek, fosfor, hořčík a draslík. Jednozrnka má také nižší obsah lepku. Pokud je nemáte k dispozici, použijte jakékoliv kvalitní semolinové těstoviny, které mají hrubý povrch. Je to důležité, aby se omáčka a všechny chuti zachytily na těstovinách a nesklouzly z pasty do talíře. 🙂
**Sýrová omáčka Parmalat
Pokud budete nakupovat v Cortelazzi, zkuste místo smetany a sýru použít omáčku Panna al 4 formaggi, která je na tento recept jako dělaná. Jedná se o hustou smetanovou omáčku s parmazánem, pecorinem, gorgonzolou a provolone sýrem.
Salsiccia
Salsiccia je italská syrová klobása, která se dělá většinou z telecího nebo vepřového masa, setkat se můžete třeba i s hovězí klobáskou. Důležité je, že je syrová a musí se tepelně zpracovat (jako třeba bratwurst nebo vinná klobása). Pokud byste nesehnali salsicciu, můžete použít jakoukoli jinou syrovou klobásku. Hlavně ji nenahrazujte uzenou klobásou, to je úplně něco jiného. 🙂
Postup
Salsicciu vyndejte z lednice i obalu minimálně 1 hodinu před přípravou. Pořádně ji promněte mezi prsty, aby se trochu rozdrobila. Parmazán nastrouhejte najemno (nikdy nekupujte již strouhaný, protože je vyschlý a vyčpělý).
Do velkého hrnce dejte vařit studenou vodu. Při vaření těstovin dodržujte 2 zásady – velké množství vody a soli. Pokud budete vařit pastu v malém množstvím vody, těstoviny se rozvaří. Zároveň je potřeba vodu osolit tak, aby byla slaná, jako mořská voda (dejte tak 1 lžíci soli). Těstoviny vložte do vroucí vody a vařte na skus. Pozor, těstoviny vkládejte do vody v době, kdy bude salsiccia orestovaná dozlatova, aby vám to vše časově vyšlo. Zda jsou těstoviny al dente poznáte tak, že mají uprostřed světlou čárku/tečku (podle druhu). Takto uvařené těstoviny mají mnohem nižší glykemický index a jsou tak pro tělo mnohem lépe stravitelné. 🙂
Šalotku nakrájejte najemno, čekanku rozdělte na listy a ty překrojte příčně na poloviny nebo třetiny (podle velkikosti). Pánev rozehřejte nasucho a přidejte 4 lžíce oleje. Přidejte šalotku a restujte ji, dokud se nerozvoní, bude to trvat asi 1 minutu. Poté přidejte čekanku, osolte a opepřete. Restujte na vysokém plamenu asi 3 minuty a poté snižte teplotu. Pomalu karamelizujte asi 10 – 15 minut. Pokud bude potřeba, přilijte trochu oleje.
Poté vypněte plamen a přikryjte pokličkou.
Mezitím na vyšším plamenu rozehřejte další hlubší pánev / nepřilnavý hrnec nasucho a přidejte 2 lžíce oleje. Do pánve vložte salsicciu. Rozdrobte ji pomocí vařečky nebo třeba mačkadla na brambory, tím to jde skvěle. Až bude maso orestované dozlatova, snižte plamen, přidejte tymián a nechte pomalu restovat asi 10 minut.
Po této době k salsiccii přidejte čekanku se šalotkou s co nejmenším množstvím oleje a zalijte smetanou / sýrovou omáčkou.
Promíchejte a přidejte těstoviny rovnou z vody. Vůbec nevadí, že se trocha vody dostane do pánve, protože omáčku trochu zahustí a zároveň ji dodá lesk. Nechte společně provařit, aby se chutě spojily.
Pokud používáte smetanu, nyní přidejte sýr. Míchejte, dokud se parmazán nespojí s omáčkou a nevznikne lahodně krémová konzistence. Pokud bude třeba, dochuťte pepřem a solí.
TIP: Pokud chcete tento pokrm doplnit o víno, v Cortelazzi mi doporučili italské červené víno Valpolicella z rodinného vinařství Tommasi. Toto vinařství založené v roce 1902 se řadí dlouhodobě mezi absolutní špičku v oblasti Veneto. Popis vína si můžete přečíst po kliknutí na odkaz výše. 🙂 Martinovi moooc chutnalo a to na červená vína zatím moc není!
Dobrou chuť 🙂