Čokoládovo – mandlový dort

Vystaveno:

Blíží se svátek zamilovaných… Někdo ho neslaví, někdo si ho naopak užívá. Nicméně jedno máme společné – lásku k jídlu, že? Tak proč si tento svátek nezpříjemnit něčím sladkým 🙂

Potřebuješ

Na korpus:

Na ganache:

Postup

Na korpus:

Vejce si vyndejte z lednice a nechte je minimálně hodinu stát v pokojové teplotě, ideálně je nechte z lednice přes noc. Troubu si předehřejte na 180 stupňů. Dvě (nebo tři, pokud máte) menší formy (16 – 18 cm) si vymažte máslem a vyložte pečícím papírem. Já to dělám následovně. Nejdříve si vystřihnu kolečko ve tvaru vnitřního obvodu formy. Poté si vystřihnu 2 dlouhé kusy, které mají výšku minimálně jako forma a z jedné strany ji nastříhám do hloubky pouze asi 1 cm. Poté vezmu tento papír a nastříhanou stranou směrem dolů nalepím na vnitřní stranu formy. Nastříhané části mi dovolí s papírem lépe pohybovat. Správně umístěný papír má nastříhané části na dně formy dokola. Na takto připravený boční papír dám kolečko, které jsem si ještě pro jistotu ze spodní strany namazala máslem, aby mi na dně dobře drželo.

V jedné míse smíchejte mouku, kakao, kypřící prášek, sůl a nechte stranou. Vejce šlehejte asi 1 minutu v robotu (K – nástavec), poté asi natřikrát zašlehejte cukr a vyšlehejte do pěny. Bude to trvat asi 7 minut. Vejce s cukrem musí být našlehaná tak, že nestékají z vařečky a barva bude světlounce hnědá. Poté pomalu přilévejte máslo. Hned poté opatrně zašlehejte mandlovou mouku, čokoládové chipsy a přilijte vanilkový extrakt a mandlovou esenci. Nakonec na nejnižší otáčky opatrně přisypte moučnou směs.

Takto hotové těsto nalijte do forem (pokud máte jen dvě formy jako já, do jedné nalijte 1/3 a do druhé 2/3) a dejte péct do vyhřáté trouby na 45 – 55 minut. Pozor, korpus, kde je méně těsta, bude upečený rychleji.

Zda je korpus hotový poznáte tak, že do středu zapíchnete špejli, která je po vytažení čistá. Korpus nechte zchladnout a poté opatrně vyndejte na mřížku. Nejlepší je nechat ho odpočinout do druhého dne a poté zdobit krémem.

 

Na ganache:

Ve vodní lázni rozpusťte čokoládu s máslem. Přilijte smetanu, řádně promíchejte a nechte zchladnout.

 

Kompletace:

Z marcipánu vyválejte dvě kulaté placky v průměru dortových forem. Při válení použijte moučkový cukr na podsypání.

„Čepice“ korpusů seřízněte do rovna a uschovejte na později. Větší korpus rozřízněte na dvě poloviny. Na první část naneste ganache, položte na ni marcipán a opět naneste ganache. Opakujte to i s další částí. Až bude dort kompletní, pomažte ho ze všech stran a rovnoměrně ganache rozetřete. Zahlaďte strany a vytvřte co nejostřejší hranu. Dejte zatuhnout do lednice na 30 minut. Mezitím rozmixujte čepice z korpusů s trochou ganache a uválejte 8 kuliček. Tyto kuličky posypte kakaem a ozdobte jimi dort.

Dobrou chuť 🙂