Gyoza knedlíčky plněné vepřovým masem

Vystaveno:

Když jsem si kupovala vybavení na sushi, v obchodě jsem spatřila i mražené těsto na gyoza knedlíčky. Tak jsem si ho koupila, dala do mrazáku a zapomněla na něj 😀 Klasika. Když jsem ho před Vánoci objevila, napadlo mě, že bych gyoza knedlíčky mohla udělat na silvestra jako pohoštění. Svému nápadu jsem dostála a všem moooc chutnalo, proto jsem se rozhodla, že vám sem dám na ně recept. A víte co je vtipné, že se nejčastěji připravují na Nový rok, tak to jsem se docela trefila. 🙂 Knedlíčky pocházejí z Číny, kde se jim říká Jiaozi, ale nyní jsou asi nejpopulárnější v Japonsku. Rozlišují se tři hlavní druhy – Yaki (restované na pánvi), Sui (vařené) a Age (fritované) Gyoza. Historie je spletitá, pojí se k nim různé příběhy, například, že s nimi jeden čínský doktor léčil omrzlé uši chudým lidem, kterým knedlíčky podával ve vývaru. 🙂

Na cca 30 ks

Na domácí těsto*:

  • 240 g hladké mouky
  • 120 – 140 ml vařící vody
  • Špetka soli
  • Kukuřičný/bramborový škrob na podsypávání

Na náplň:

  • 250 g vepřové plece / kýty**
  • 200 g čínského zelí
  • 5 hnědých žampionů
  • 2 lžíce jarní cibulky
  • 2 lžíce pažitky
  • 3 cm zázvoru
  • 1 stroužek česneku
  • 1 lžíce sezamového oleje
  • 1 lžíce japonské sójové omáčky (nejlépe kikkoman)
  • 1 lžička mořské soli
  • Špetka čerstvě mletého pepře
  • Arašídový / slunečnicový olej na smažení

Na zálivku a ozdobu:

  • 50 ml japonské sójové omáčky
  • Sezamový olej / chilli olej
  • Sweet chilli omáčka
  • Zelená část jarní cibulky
  • Černý či světlý sezam
  • (Kromě sójové omáčky nemusí být)

TIP: Vyzkoušejte místo vepřového hovězí z krku, krevety nebo si udělejte čistě zeleninové knedlíčky.🙂

**Maso rozhodně nekupujte již namleté, a to hned z několika důvodů. Za prvé nikdy přesně nevíte, jaké maso je tam namleté a nemůžete odhadnout jeho tučnost, která je u knedlíčků důležitá. Za druhé nevíte, jak staré maso je, což není úplně ideální. Za třetí nevíte, zda v mase nejsou nějaké další nežádané přísady atd. Věřte mi, že na chuti je to velký rozdíl, tak si dejte „tu práci“ a maso si nechte namlít u řezníka nebo si ho namelte doma. 🙂

*Jak vyplývá z úvodního slova, já jsem měla těsto mražené kupované. Je to u mě nezvyk, ale když už jsem ho měla doma, chtěla jsem to vyzkoušet. Kupovala jsem ho tenkrát v obchodě susi.cz, ale seženete ho určitě i v Sapě, v obchůdku na Francouzské 66 nebo ve vietnamských večerkách.

 

Domácí těsto

Pokud připravujete domácí těsto, prosajte mouku se solí do větší misky. Odměřte vařící vodu a za stálého míchání ji tenkým pramínkem lijte do mouky. Voda se spojí s moukou a ochladí se, tudíž po chvíli můžete začít pracovat rukama s cílem vytvoření nepravidelně koule. Poté těsto propracujte ještě tak 7 – 10 min (můžete použít i robot s nástavcem hák), aby bylo krásně hladké. Misku přikryjte fresh fólií a nechte asi 45 minut odpočívat. V asijských zemích těsto vždy postupně ukrajují a každé kolečko válí zvlášť, nicméně můžete vyválet těsto válečkem (podsypávejte škrobem) na 2 – 3 mm a vykrájet kolečka pomocí vykrajovátka/skleničky. Vykrajovátko by mělo mít průměr ideálně 8 – 9 cm. Těsto by mělo být opravdu velmi tenké, až průhledné. V Asii používají vždy hooodně škrobu, je to pro knedlíčky typické, takže se toho nebojte, hlavní je, aby se vám dobře pracovalo. Na Youtube najdete celkem dobré návody i na první variantu válení každého kolečka zvlášť, můžete mrknout třeba sem nebo sem. Hotová kolečka pokládejte na sebe (díky škrobu se neslepí) a uchovávejte v sáčku, aby neoschla.

 

Náplň

Čínské zelí nasekejte najemno – můžete použít i sekáček nebo stolní robot s noži. Žampiony otřete suchým hadříkem od nečistoto a nakrájejte najemno nebo přihoďte do sekáčku k zelí. Cibuli nasekejte najemno, česnek prolisujte. Zázvor oloupejte pomocí lžičky – tak to jde nejlépe a nastrouhejte ho najemno. Bílou část jarní cibulky nasekejte najemno, stejně tak jako pažitku. Do mísy s mletým masem vložte zelí, cibuli, česnek, zázvor, jarní cibulku, pažitku, olej, sójovku a přidejte sůl a čerstvě mletý pepř. Vše řádně smíchejte rukama a jakoby se ze směsi snažte vytlačit vzduch, jako když připravujete sekanou.

 

Balení

Do mísy se směsí připravte dvě lžičky, malou mističku napusťte vodou a pokud máte jinou mašlovačku než péřovou (tou to moc dobře nejde), tak si ji k vodě také připravte. Ze sáčku vytáhněte připravené kolečko a asi 1 cm kolem obvodu ho navlhčete pomocí vody a mašlovačky (nebo prsty). Pomocí lžiček vytvořte jakýsi nok a ten položte doprostřed těsta. Pomocí nožíku odchlípněte těsto od pracovní desky (je možné, že se vlhkostí trošku přilepí k povrchu) a vezměte knedlíček do ruky. Podle vybraného návodu začněte tvořit knedlíček. Hotové knedlíčky pokládejte do nějaké rovné nádoby přikryté utěrkou, aby neoschly.

Knedlíčky, které se připravují tak, že je nejdříve osmažíte a poté připravujete pomocí páry, se jmenují potstickers. Standardně se připravují tak, že je osmahnete na pánvi a pak se přidá do pánve voda, přikryje se pokličkou a za 5 – 10 min je hotovo. Já jsem doma měla už přes rok pařáček, tak jsem použila raději ten a byla to bomba! Pokud ho doma máte nebo ho plánujete koupit, určitě doporučuju, protože je to sranda. 🙂 Já jsem ho koupila v Butlers.

 

Příprava v pařáčku

Pokud ho používáte, nastříhejte si malé čtverečky z pečicího papíru, aby se na každý vešel knedlíček.

Do široké wok pánve nebo zkrátka do pánve či hrnce, do kterého pasuje váš pařáček nalijte asi 5 cm vody. Přiveďte k varu a položte na ni zavřený pařáček.

Pokud doma máte litinovou pánev, určitě použijte tu, protože díky ní dosáhnete křupavější krustičky. Pánev rozehřejte na sucho na vyšší stupeň. Přidejte lžíci až dvě oleje a položte knedlíčky. Je možné, že olej se bude držet vždy jen na jednom místě na pánvi, a tak každý knedlíček položte vždy do louže oleje a posuňte stranou, abyste si byli jistí, že pod každým knedlíčkem bude trocha oleje a orestuje se. Zároveň pánev nepřeplňte, zvolte množství tak, aby se navzájem nedotýkaly. Knedlíčky restujte jen z jedné strany do zlato hněda. Bude to trvat asi 5 minut, záleží na hodně vlivech – na intenzitě ohně, na kvalitě a provedení pánve atd., proto knedlíčky kontrolujte. Chceme, aby se knedlíčky restovaly postupně, ne, aby byly hnědé do minuty, zároveň ale nechceme, aby se knedlíčky začaly dusit a maso pouštělo šťávu. Poté knedlíčky po jednom přemísťujte do pařáčku – ten můj má dvě patra, tak jsem využila obě. Nejdříve naplňte spodní. Nezapomeňte pod každý knedlíček umístit pečicí papír. Naplněný pařáček zavřete a odměřte si 10 minut. Kontrolujte, zda v hrnci nedochází voda, případně přilijte horkou vodu z varné konve (ne studenou, aby se nepřerušila příprava v horké páře). Pařáček rozhodně neotvírejte dříve, než za 10 min, aby neunikla pára.

Po této době rychle vyndejte jeden knedlíček a rozkrojte ho. Knedlíčky budou takové průhlednější. Maso by mělo být již zcela hotové, ale pro jistotu to zkontrolujte. 🙂 Můžete se ujistit i pomocí digitálního vpichového teploměru, pokud ho máte v kuchyňské výbavě. Teplota uvnitř masa by měla mít 75 stupňů.

 

Příprava pouze v pánvi

Pokud doma máte litinovou pánev, určitě použijte tu, protože díky ní dosáhnete křupavější krustičky. Pánev rozehřejte na sucho na vyšší stupeň. Přidejte lžíci až dvě oleje a položte knedlíčky. Je možné, že olej se bude držet vždy jen na jednom místě na pánvi, a tak každý knedlíček položte vždy do louže oleje a posuňte stranou, abyste si byli jistí, že pod každým knedlíčkem bude trocha oleje a orestuje se. Zároveň pánev nepřeplňte, zvolte množství tak, aby se navzájem nedotýkaly. Knedlíčky restujte jen z jedné strany do zlato hněda. Bude to trvat asi 5 minut, záleží na hodně vlivech – na intenzitě ohně, na kvalitě a provedení pánve atd., proto knedlíčky kontrolujte. Chceme, aby se knedlíčky restovaly postupně, ne, aby byly hnědé do minuty, zároveň ale nechceme, aby se knedlíčky začaly dusit a maso pouštělo šťávu.

Až budou zlato hnědé, do knedlíčků v pánvi nalijte cca 60 – 80 ml horké vody z varné konve.  Okamžitě pánev přikryjte poklicí (nebo druhou pánví, pokud nemáte poklici) a počkejte, dokud se voda neodpaří. Poznáte to tak, že opět uslyšíte typické prskání tuku a voda už v pánvi nebude. 🙂 Bude to trvat asi 4 – 5 minut (je to rychlejší než na páře).

Po této době rychle vyndejte jeden knedlíček a rozkrojte ho. Knedlíčky budou takové průhlednější. Maso by mělo být již zcela hotové, ale pro jistotu to zkontrolujte. 🙂 Můžete se ujistit i pomocí digitálního vpichového teploměru, pokud ho máte v kuchyňské výbavě. Teplota uvnitř masa by měla mít 75 stupňů.

 

Omáčka na namáčení

Jako zálivku můžete podávat sójovou omáčku, ke které můžete volitelně přidat lžičku rýžového octa, sezamového nebo chilli oleje nebo třeba nasekanou chilli papričku. Můžete je zkusit namáčet i do sweet chilli omáčky. Hotové knedlíčky posypte trochou sezamu a zelenou částí jarní cibulky.

Podávejte s hůlkami a namáčejte do omáček. 🙂

Dobrou chuť 🙂