Konfitovaná husa s bramborovým knedlíkem / lokšemi a červeným zelím

Vystaveno:

Konfitování je vlastně velmi pomalá příprava masa ve vlastním tuku. Dříve se používalo jako zavařování či sterilizace masa, dnes je využíváno v moderní gastronomii a má hned několik výhod. Maso si zachová neskutečnou šťavnatost, původní chuť a v tuku v lednici vydrží až měsíc.

Na 4 porce potřebujete

Husa

  • 4 husí stehna / 2 stehna + 2 prsa
  • 400 g hrubozrnné soli
  • 8 snítek rozmarýnu
  • 1,3 kg husího / kachního sádla*

Bramborový knedlík

  • 1 kg brambor (ideálně varný typ C)
  • 300 g hrubé mouky
  • 1 lžička bramborového škrobu*
  • 2 vejce
  • sůl
  • máslo na potření hotových knedlíků

Lokše

  • 600 g brambor
  • 200 g hladké mouky
  • 1 vejce
  • špetka soli
  • 40 g másla

Zelí

  • 500 g kysaného zelí
  • 30 g másla
  • 1 vrchovatá lžíce hladké mouky
  • 1 malá cibule
  • 1 lžíce sádla
  • Cukr dle chuti
  • sůl

*Husí (či kachní) sádlo seženete na rohlik.cz, v Marku (ta mají super balení po 500 ml) nebo v Tescu. Je možné, že i někde jinde, třeba v řeznictví či v jiných super/hypermarketech, ale nemohu to říct na 100%. Já než jdu do obchodu pro něco netradičního, tak tam nejdříve volám, abych tam nešla zbytečně. 🙂

Husa

Pokud máte celou husu, naporcujte ji na stehna, prsa a ze zbytku udělejte vývar nebo kaldoun. 🙂

Do menšího pekáčku navrstvěte část soli, na ni položte husí stehna / prsa, rozmarýn položte těsně ke stehnům / prsům a ta zasypte zbytkem soli. Vložte zakryté potravinářskou fólií do lednice na 8–12 hodin.

Po této době stehna vyndejte ze soli, omyjte a osušte. Připravte je do pekáčku / zapékací mísy s vyšším okrajem, kam se vejdou tak akorát. Důležité je, aby byla zcela ponořená, jinak by se maso vysušilo, proto podle toho zvolte správný typ nádoby. Troubu rozehřejte na 95 – 100 stupňů. Sádlo rozehřejte na plotně na stejnou teplotu. Zalijte stehna a vložte péct do trouby na 7 – 9 hodin (ideálně husu připravujte přes noc). Zda jsou stehna hotová, poznáte tak, že kost jde lehce oddělit od masa – ale upřímně, zkoušet to nemusíte, protože pokud vše dodržíte, bude to prostě bomba. 🙂 Po této době slijte téměř všechen tuk, ve kterém se husa konfitovala (pozor, slévejte velmi opatrně, protože husa se bude rozpadat). V pekáčku nechte asi jen 1 – 2 cm tuku. V troubě zapněte gril na co nejvyšší teplotu a stehna pod ním opečte dozlatova.

 

Bramborový knedlík

*Na knedlík použijte škrobnaté brambory, ideálně tedy varný typ C. Pokud je neseženete, do těsta přidejte 1–2 lžičky bramborového škrobu.

Kdykoliv pracujete s bramborovým těstem, je nutné se řídit jedním pravidlem: Voda čeká na knedlíky. Bramborové těsto totiž rychle řídne, a pokud si nepospíšíte, knedlíky se vám rozvaří. Než začnete knedlíky připravovat, vždy si dejte nejdříve vařit vodu.

Brambory uvařte ve slupce ideálně den předem nebo s dostatečným předstihem, aby stihly zcela vychladnout.

Do velkého širokého hrnce dejte vařit vodu tak, aby sahala těsně nad polovinu. Brambory oloupejte a nastrouhejte najemno na vál. Můžete použít mačkadlo na brambory, strouhací nástavec na robot KitchenAid nebo třeba klasické struhadlo. Zasypte je moukou (případně i škrobem), řádně posolte a uprostřed vytvořte důlek. Do důlku vyklepněte vejce a začněte zadělávat těsto. Ideální je začít vidličkou postupným rozkvedláváním vajec, kdy postupně budete přibírat více a více brambor s moukou. Poté odložte vidličku a zadělejte těsto ručně. Pracujte svižně a snažte se z těsta jakoby vymačkat vzduch. Je to důležité, aby se knedlíky poté nerozpadaly. Těsto rozdělte na 3 stejně velké části. Z každé části vytvarujte pravidelný knedlík. Já si vždy vytvaruji kuličku a poté oběma rukama válím knedlík. Hlavně u toho nezapomeňte koukat na tvar vašeho hrnce, aby se vám tam knedlíky vešly. 🙂

V tuto chvíli už by vám měla poklička nadskakovat pod vroucí vodou. Do vody přidejte lžíci soli a nechte ji zase vařit.

Na vál položte čistou utěrku a zabalte do ní knedlíky jeden po druhém tak, aby se navzájem nedotýkaly a aby vám na koncích zbyly delší konce utěrky (knedlíky balte do utěrky na šířku). Nyní sundejte pokličku z hrnce a velmi svižně přemístěte knedlíky do hrnce tak, aby konce utěrky lehce vyčuhovaly z hrnce. Opatrně je přeložte přes knedlíky, přikryjte pokličkou a vařte 25 minut. Metodu vaření knedlíků v utěrce používáme doma odjakživa, díky ní se knedlíky nerozvaří, nepřichytí a nejsou zbytečně oslizlé. Uvidíte, že vám přípravu knedlíků zpříjemní! 🙂  Než budou knedlíky hotové, rozpusťte si v rendlíčku lžíci másla. Po 25 minutách opět velmi svižně vyndejte knedlíky v utěrce na vál. Já si vždy vezmu kleště, kuchařskou pinzetu a za oba konce utěrky knedlíky vytáhnu. Dejte si pozor, ať se nespálíte. První knedlík opatrně rozkrojte a ujistěte se, že je uvařený skrz naskrz. Knedlíky vyndejte z utěrky a ihned potřete rozpuštěným máslem pomocí mašlovačky.

 

Lokše

Mezitím co se kachna konfituje, uvařte brambory ve slupce, sceďte a nechte zchladnout. Vychladlé brambory oloupejte a na vále nastrouhejte najemno. Brambory osolte, přidejte mouku a uprostřed směsi vytvořte důlek. Do důlku vyklepněte vejce a vidličkou začněte pomalu zadělávat do směsi. Poté odložte vidličku a pokračujte rukama. Svižně zadělejte těsto, které by po dokončení nemělo lepit. Případně přidejte ještě trochu mouky.

Máslo rozehřejte a nechte stranou na teplejším místě s mašlovačkou.

Nyní je potřeba pracovat opravdu rychle, protože bramborové těsto řídne. Nepřilnavou pánev se silným dnem rozpalte nasucho na vyšší stupeň. Na pomoučněném válu vyvalujte středně velké placky o výšce 3–4 mm. Těsto bude potřeba hodně podsypávat moukou. Placky nasucho opékejte na pánvi. Otočte je v tu chvíli, kdy se na spodní straně začnou tvořit malé hnědé flíčky. Bramborovou placku z pánve vyndejte na talíř a pomažte ji rozpuštěným máslem. Placky na sebe vrstvěte a vždy přikryjte pokličkou, aby se udržely teplé. Po každé placce vytřete pánev kuchyňskou utěrkou od mouky, která by se v pánvi jinak zbytečně přepalovala.

 

Zelí

Nejdříve si připravte jíšku. Pravidlo je jednoduché: 1 lžíce másla (30 g) a 1 vrchovatá lžíce hladké mouky. V rendlíku rozehřejte máslo, přidejte mouku a smažte při střední teplotě, dokud nebude krásně vonět. Trvá to asi 2–3 minuty. Jíšku můžete udělat klidně trochu tmavší (=lehce osmaženou do světle hněda). Poté ji přelijte do misky a nechte vychladnout. Vychladnutí je velmi důležité, u jíšky totiž vždy platí pravidlo teplotního kontrastu, jinak by nám v pokrmu hrudkovatěla.

Cibulku oloupejte a nakrájejte najemno. Na sádle ji osmažte, dozlatova. Ze zelí vylijte šťávu do hrníčku a vysypte ho do rendlíku s cibulí. Podlijte vodou jen tak do , osolte a nechte dusit pod pokličkou. Bude to trvat asi 10–15 minut, než zelí změkne. Pokud bude potřeba, přilejte do rendlíku ještě vodu. Poté přidejte vychladlou jíšku. Když do zelí dáváte jíšku, mělo by tam být ještě dostatek tekutiny, cca do ½ zelí. Nechte provařit ještě 15 minut. Nakonec zelí podle chuti oslaďte a osolte. Já ho dělám hodně nasládlé. 🙂

 

Finalizace

Zatímco se husa peče pod grilem, lokše naplňte zelím a připravte na talíř / nakrájejte knedlíky a připravte je na talír se zelím. Husu s opečenou kůžičkou položte na lokše / vedle knedlíků a zakápněte šťávou z pekáčku.

 

TIP 1: Sádlo přeceďte a uchovejte na příští konfitování.
TIP 2:Pokud vlastníte parní troubu, máte vyhráno a nemusíte se bát, že se vám knedlíky rozvaří. 🙂 Nastavte si 100 stupňů, vymažte perforovanou nádobu máslem a knedlíky v ní vložte do trouby na 30-40 minut.
TIP 3:Tohle jídlo jsem připravila ve spolupráci s Miele. Chceš se o Miele spotřebičích dozvědět víc? Klikni sem:-)

Dobrou chuť 🙂