Pasta al pomodoro z potravin Cortelazzi

Vystaveno:

Tak chutná jih Itálie. 🙂 Je to jeden ze základních a tradičních receptů na italské těstoviny. Je jednoduchý, rychlý a naprosto výborný. U italské kuchyně platí víc než u kterékoliv jiné kuchyně, pravidlo použití kvalitních a čerstvých surovin. Proto jsem se s radostí spojila s italskou rodinnou značkou Cortelazzi, která má v ČR tradici již od roku 1996. Těsně za západní hranicí Prahy – v Chrásťanech provozuje velký obchod s restaurací, kde jsem si naposledy dávala to nejlepší Carpaccio, jaké jsem kdy jedla! 🙂 Sledujte jejich Instagram, pravidelně sem dávají jídla, který daný den vaří. V jejich obchodě a restauraci si přijdete jako v Itálii, a to nejen díky širokému sortimentu a italským jídlům, ale hlavně díky všudypřítomným Italům, kteří sem chodí nakupovat a stravovat se. 🙂 Navíc mají velmi příznivé ceny – jak v obchodě, tak v restauraci. Pokud máte možnost, určitě se sem zajeďte podívat! 🙂

Na 2 porce potřebujete
  • 200 g kvalitních italských těstovin
  • 2 lžíce extra panenského olivového oleje
  • 1 lžíce másla
  • 2 stroužky česneku
  • 300 g rajčat San Marzano v konzervě / rajčatové omáčky Salemipina – viz fotografie
  • 10 ks hodně zralých cherry rajčat / 1 zralé rajče
  • Bazalka – asi 2 snítky
  • 2 lžíce parmazánu

Já jsem ve spolupráci se skvělou značkou Cortelazzi použila výbornou omáčku Salemipina vhodnou na přípravu pasty pomodoro. Je vyrobena z cherry rajčátek, která zrají na italském sluníčku. Omáčka je perfektně silná a dochucená bio bazalkou a mořskou solí. Samozřejmě je bez konzervantů a jakýchkoliv dalších nežádoucích přísad. 🙂 Těstoviny jsem použila své oblíbené – Sgambaro, které si pravidelně vozím z Itálie a teď je pořizuji i v Cortelazzi. Pokud budete mít cestu kolem Cortelazzi, určitě se pro tyto suroviny zastavte.

Každopádně, základem je použít na omáčku zralá, kvalitní rajčata – ideální je kombinace čerstvých (dodají čerstvost), a konzervovaných (dodají sílu), nejlépe druh San Marzano. Já mám nejraději značku Mutti. Další pravidlo je kupovat parmazán vždy vcelku, protože ten strouhaný je vyčpělý, vyschlý a nedá se srovnat s čerstvě strouhaným. Poslední a neméně důležitá věc je použití kvalitních těstovin. Poznáte je tak, že na sobě mají zaschlou moučnou krustu (jsou matné a nekloužou se). Na těchto těstovinách se bude krásně držet omáčka a vy si pokrm tak vychutnáte na maximum. Pokud použijete nekvalitní, lesklé těstoviny, omáčka sklouzne na dno talíře a vy budete jíst téměř neochucené těstoviny a dole v talíři vám zbyde všechna omáčka. 🙁 A jak říkají Italové, v talíři po těstovinách může zbýt omáčka pouze na vytření jedním ulomeným kouskem bagety. 🙂

Postup

Cherry rajčátka překrojte na polovinu. Parmezán nastrouhejte najemno. Bazalku nasekejte také najemno. Česnek oloupejte a trochu rozmáčkněte plochou stranou nože (pustí tak více chuti).

Do velkého hrnce dejte vařit studenou vodu. Při vaření těstovin dodržujte 2 zásady – velké množství vody a soli. Pokud budete vařit pastu v malém množstvím vody, těstoviny se rozvaří. Zároveň je potřeba vodu osolit tak, aby byla slaná, jako mořská voda. Těstoviny vložte do vroucí vody a vařte na skus. Zda jsou těstoviny al dente poznáte tak, že mají uprostřed světlou tečku. Takto uvařené těstoviny mají mnohem nižší glykemický index a jsou tak pro tělo mnohem lépe stravitelné.

Zatímco se vaří těstoviny, rozpalte pánev na vyšší stupeň, vlijte na ni olej a za okamžik přidejte česnek. Dejte pozor, aby se česnek nespálil, jeho úkolem je pouze ovonět olej. Přidejte čerstvá rajčata a nechte asi 2 minutky restovat. Česnek vyndejte a vyhoďte, svou funkci již splnil. 🙂 Přidejte omáčku / rajčata v konzervě, bazalku nasekanou najemno, osolte, opepřete a nechte ještě asi 5 minut probublávat, aby omáčka získala na síle. Sundejte z plotny. Nakonec přidejte máslo a zamíchejte, aby se vytvořila emulze. Vezměte kleště či pinzetu a přímo z hrnce i s trochou vody vhoďte těstoviny do pánve k omáčce. Promíchejte a podávejte. Na talíři ozdobte bazalkou a čerstvě strouhaným parmazánem.

Dobrou chuť 🙂