Pinsa Marinara

Vystaveno:

Pinsa je starší ségra pizzy, pokud ale nebydlíte v dosahu Cortelazzi či jiného místa, kdy byste ji sehnali (např. na Rohlíku), nezoufejte. Recept můžete brát jako inspiraci na slaný koláč z máslového listového těsta, které se dnes dá sehnat téměř v každém supermarketu. Hlavně koukejte na etiketu, ať nekoupíte rádoby listové těsto plné palmového tuku a dalších nežádoucích ingrediencí, které do těla určitě vpouštět nechcete. 🙂 V neposlední řadě tento recept můžete také aplikovat na pizza těsto.

Na 2 porce potřebujete
  • 1 ks pinsy / 300 g máslového listového těsta
  • 100 g rajčatové polpy (krájených rajčat v konzervě)
  • 1 zralé rajče / pár cherry rajčátek
  • 6 ks ančoviček
  • 2 lžičky kaparů
  • 1 lžíce extra panenského olivového oleje
  • Bazalka na ozdobu
Pinsa

Kořeny pinsy sahají hlouběji do historie Itálie, než je tomu u klasické pizzy. Původní receptura, podle níž se připravuje dodnes, se datuje do období antického Říma. Pinsa se zrodila v regionu Lazio a dodnes je velmi oblíbenou italskou pochoutkou. 🙂 Je totiž výborně stravitelná a lehká. Její příprava je nicméně velmi složitá, těsto kyne 72 hodin, a tak je skvělé, že se dá sehnat v Cortelazzi.

 

Postup pinsa

Troubu rozehřejte na 220 stupňů. Rajčata nakrájejte na plátky. Pinsu pomažte olivovým olejem a rajčatovou polpou. Navrch rozmístěte rajčátka a vložte do trouby. Pečte, dokud nebude krásně zlatavá, trvá to asi 10 – 15 minut. Až pinsu vyndáte, poklaďte ji ančovičkami, kapary a bazalkou. Můžete ji zakápnout ještě olivovým olejem. Pinsa je skvělá jako teplý rychlý oběd či večeře nebo jako studené občerstvení pro návštěvu. 🙂

 

Postup listové těsto

Troubu rozehřejte na 200 stupňů. Listové těsto rozviňte na pečící papír a asi 1,5 cm od okrajů lehce zařízněte nožem pomyslný rámeček. Dejte si pozor, abyste těsto neprořízli úplně. Vidličkou těsto lehce propíchejte po celém vnitřku (mimo okraje). Okraje potřete olivovým olejem a dejte na 5 – 7 min zapéct do trouby.

Nyní těsto vyndejte a do vnitřního rámečku opatrně natřete rajčatovou polpu a na ně položte plátky rajčat. Pečte, dokud nebudou okraje krásně zlatavé. Až slaný koláč vyndáte, poklaďte ho ančovičkami, kapary a bazalkou. Můžete ho zakápnout ještě olivovým olejem. 🙂

Dobrou chuť 🙂

Štítky: ,