Pizza margherita z M&S potravin

Vystaveno:

Historie pizzy jako placky sahá až do roku 500 př.n.l. Moderní Italská pizza se datuje do 18. století, kdy Italové zjistili, že rajčata nejsou jedovatá, jak si původně mysleli a tak je začali dávat na pizzu. Pizza margherita pak vznikla v roce 1889, kdy do Neapole přijela královna Margherita a šéfkuchař ji chtěl nějakým způsobem uctít. Vytvořil tedy pizzu v barvách italské vlajky 🙂

Na 8 ks střední pizzy
  • 1 l kvalitní neperlivé vody
  • 50 g jemné mořské soli
  • 5 g čerstvého droždí
  • 1,7 – 1,8 kg hladké mouky typ 00 + na podsypávání
  • 500 g suga / omáčky na pizzu Margherita M&S
  • 500 g bůvolí mozzarelly
  • 150 g parmezánu
  • Bazalka
  • Extra panenský olivový olej
Postup

V misce nebo v nádobě mixéru smíchejte vodu (měla by mít kolem 20 stupňů) a sůl. Míchejte dokud se sůl nerozpustí. Dále postupně přidejte 180 g hladké mouky a řádně promíchejte tak, aby byla mouka zcela bez hrudek. Nakonec přidejte prsty promnuté droždí a zapracujte.

Nyní po částech přidávejte zbytek mouky a hnětením zapracovávejte. Tento proces by neměl trvat déle než 10 minut.

Až budete mít zapracovanou všechnu mouku, těsto hněťte 15 – 20 minut. Ideální je pracovat rukama a podsypávat si plochu moukou. Jedna ruka těsto vždy drží, druhá táhne. Poté těsto zabalíte a postupujete stejně, dokud nebude těsto hladké a elastické. Nyní vložte do mísy, přikryjte vlhkou utěrkou a nechte kynout 2 hodiny (nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem) na teplém místě. Ideální teplota je 24 – 27 stupňů a těsto by mělo kynout na místě, kde neproudí vzduch.

Jakmile těsto zdvojnásobí svůj objem, můžete přejít k další fázi. Z těsta tvarujte kuličky o objemu 180 – 250 g. Plech posypte hladkou moukou a kuličky na něj rozmístěte tak, aby měly mezery 10 – 15 cm. Poté je nutné plech řádně omotat potravinovou fólií a přikrýt vlhkou utěrkou. Nyní je čas na druhou fázi kynutí. Těsto by mělo zrát 4 – 6 hodin.

Troubu si zapněte na nejvyšší stupeň. Pokud nemáte kámen na pizzu, uvnitř trouby nechte plech otočený vzhůru nohama. Mozzarellu natrhejte na menší kousky, parmezán nastrouhejte najemno. Těsto na pizzu opatrně podeberte (těsto by mělo zůstat ve stejném tvaru, při podebírání použijte špachtli a hodně mouky) a vložte do misky s hladkou moukou. Trouchu mouky si nasypte i na přípravnou plochu a těsto na ni přendejte. Nyní ho mačkejte od středu ven, jako byste chtěli vytlačit všechen vzduch do okrajů. Těsto netahejte, pouze mačkejte. V další fázi těsto v pravé horní části přidržte a levou rukou zatáhněte vlevo. Poté těsto pootočte a postupujte stejně. Pizza by měla mít cca 30 – 35 cm průměr.

Až dosáhnete správného průměru, na pizzu navrstvěte 2 – 3 lžíce suga. Nyní pizzu opatrně přetáhněte na rozpálený plech a pečte 2 – 3 minuty ve střední části trouby. Až se okraje nafouknou a lehce zezlátnou, pizzu vyndejte a přidejte mozzarellu, parmezán, olivový olej a bazalku. Dejte dopéct na další 2 – 3 minuty, dokud okraje nezačnou hnědnout.

Dobrou chuť 🙂