Smoothie

Vystaveno:

Ano, i já piji smoothie. Nechci svůj blog plnit recepty na různé druhy smoothie nápojů, protože do této vitamínové bomby si můžete dát v podstatě co chcete, má nespočet různých variací 🙂 Smoothie je super zábavná věc, krásně se u něj dá dodržovat sezónnost, v létě přidáte jahody a maliny, na podzim jablka či švestky, v zimě banány, mango nebo pomeranče.

Koření

Přidejte si do vašeho smoothie špetku chilli, pepře, skořice a další zdravé koření, které působí např. jako přírodní spalovače. Vašemu smoothie dodají šmrnc a jiskru!

Superfoods

Stále více známý termín zahrnující potraviny různého druhu, které jsou považovány za velice přínosné pro lidský organismus. Obsahují hodně vitamínů, minerálů, také obsahují proteiny, enzymy a koenzymy, antioxidanty a v neposlední řadě vlákninu. Rozhodně je super zařadit je do vašeho smoothie. Patří mezi ně například mladý ječmen, goji, chia semínka, čerstvý kokos a kokosový olej, aloe vera, acai (ovoce – nejsilnější antioxidant) a spousty dalších.

Proteinový nápoj

Pokud cvičíte nebo nejíte moc masa, můžete si do svého smoothie přidat proteinový prášek, který dodá nejen chuť, ale především kvalitní bílkovinu. Takový nápoj pak dodá tělu nejen rychlé cukry, ale díky bílkovině pomůže k obnově svalových buněk.

Listová zelenina

Abychom neměli smoothie pouze ovocné, měli bychom přidat i zeleninu. Listová zelenina obsahuje chlorofyl, který nám napomáhá k regeneraci organismu, zpomaluje procesy stárnutí atd. Zkuste si tedy do vašeho nápoje přimíchat rukolu, pekingské zelí, špenát, na jaře kopřivy nebo medvědí česnek. Ovoce chuť zeleniny částečně přebije a vytvoříte tak zdravý a výtečný nápoj.

IMG_7773
Avokádo

Avokádo je plodem hruškovce přelahodného a jedná se o ovoce, ačkoli není moc sladké. Kromě spoooousty vitamínů a minerálních látek, je proslulé obsahem zdravých tuků rostlinného původu. Proto pěkně zasytí a zařadit do jídelníčku by ho měl každý. Tuky také získáte použitím ořechů či různých semínek navrch nápoje.

Zázvor, kurkuma

Do smoothie je také fajn přidat čerstvou kurkumu nebo zázvor. Seženete ji na freshbedynky.cz, v Makru, ale také v malých večerkách u Vietnamců. Budou ji mít nejspíš pro vlastní použití, ale věřím, že vám pár kousků prodají. Kurkuma obsahuje složku zvanou kurkumin, který působí protizánětlivě a proti alergiím. Společně se zázvorem příznivě působí na zažívací systém, pomáhá při bolestech břicha a jater, při nechutenství a poruchách menstruačního cyklu. Snižuje také krevní tlak a hladinu cholesterolu. Pokud chcete výrazně zvýšit účinnost kurkumy, přidejte špetku pepře. A pozor, kurkuma je opravdu silná, proto stačí jen malý kousíček 🙂

Mléko

Pokud máte smoothie moc husté, můžete si ho zředit jakýmkoli mlékem. Výborné je madlové, sojové, kokosové a další. Je samozřejmě možné použít kravské mléko, jogurt či vodu.

Zkrátka, fantazii se meze nekladou! Zkuste se u vašeho smoothie zamyslet a nakombinujte si ho tak, aby obsahovalo nejen vitamíny, minerály a rychlé cukry, ale také zdravé tuky a chlorofyl 🙂 Dobrou chuť!

IMG_7774
Inspirace

Zelené smoothie

  • 1 ks banánu
  • 1 hrnek špenátu
  • Půl manga
  • Půl avokáda
  • 100 ml kokosového mléka

Mango, banán a avokádo oloupej, nakrájej na menší kusy a společně se špenátem a mlékem rozmixuj. Já přidávám ještě 3 – 5 kostek ledu, mám ráda, když je smoothie studené.

Mangové smoothie

  • Půl manga
  • 1 ks banánu
  • 100 ml kokosového / manldového mléko
  • špetka skořice

Mango a banán oloupeme, nakrájíme na menší kusy a společně s mlékem a skořicí rozmixujeme.

Vybavení

Na smoothie mám momentálně zapůjčený stroj od firmy Froothie. Jejich příběh je vcelku zajímavý, přikládám ho níže:

IMG_7772

Dobrodružství společnosti Froothie začalo v podobě malé australské společnosti, která se zaobírala propagací a dodáváním zdravého ovoce, zeleniny a výbavy do kaváren a džusových barů, přičemž je podporovala v propagaci zdravějších nápojů zvaných „Froothie“ – narážka na „Smoothie“.

Následně se tato malá myšlenka brzo rozvinula do podoby posedlosti propagací zdravějšího stravování, ne pouze příležitostně. Po krátké době byly rozvinuty silné vztahy včetně strategického exkluzivního partnerství s globálně uznávanou společností zabývající se výrobou mixérů a odšťavňovačů – společností Optimum Appliances s cílem propagovat zdravé stravování a pití v každé domácnosti.

Za sebe mohu zatím stroj jen pochválit, má přednastavené programy na smoothie, omáčky, zmrzliny apod., ale je možné také manuální ovládání. Je velice výkonný a jednoduše se umývá.

Pro vás jsem vyjednala slevu 540 Kč, při objednávce na www.froothie.cz stačí zadat slevový kód
Cat-Optimum-Mixer a sleva se automaticky odečte 🙂

IMG_7775
Dobrou chuť 🙂