Žampionový krém dělám doma celkem často, včera se mi tak povedl, že jsem ho nafotila pro vás na blog. 🙂 Je to ideální polévka na podzim a zimu – je krásně hustá, skvěle voní a perfektně zahřeje. Hrát si můžete s bylinkami i kořením, které přidáváte, stejně tak jako s ozdobami navrchu.
Na 2 porce potřebujete
- 300 g hnědých žampionů
- 125 g (2 ks) portobello žampionů
- 1 střední cibule
- 1 velký stroužek česneku
- 1 snítka tymiánu
- 50 ml kvalitního bílého vína
- 400 – 500 ml zeleninového / kuřecího vývaru
- 100 ml 31% smetany
- 90 g másla
- 30 g parmezánu
- Petrželka
- Špetka muškátového oříšku
- Sůl a pepř
Postup
Pokud chcete vynechat bílé víno, není to problém. Místo něj do polévky ke konci přípravy kápněte pár kapek citrónu. 🙂
Pokud nemáte v lednici / mrazáku vývar, připravte si ho, trvá to půl hodinky. Nikdy nevařte polévky z vody, polévka by byla chuťově prázdná. Také nepoužívejte žádné bujónové kostky, je to jen chemie a umělé vytvořená chuť a to přece jíst nechceme 🙂 Zeleninový vývar máte hotový za chviličku stačí ho založit a mezitím si začít připravovat polévku.
Žampiony očistěte ubrouskem / hadříkem a pokrájejte na čtvrtky (portobello ponechte zatím vcelku). Ve větším hrnci rozehřejte 30 g másla a přidejte žampiony. Nyní je potřeba, aby houby pustily přebytečnou vodu, prohloubí se tak jejich chuť. Plamen držte na vyšším stupni a vyčkejte asi 10 minut, žampiony se nejdříve začnou smažit, poté budou pouštět vodu a až se voda vypaří, opět se začnou smažit. Po vypaření vody bude možná potřeba přidat tuk, proto případně přidejte 20 – 30 g másla. V tuto chvíli do hrnce přidejte i najemno nakrájenou cibuli, tymián a ochuťte pepřem a solí. Společně restujte dozlatova a přidejte drcený / najemno nakrájený česnek. Počkejte ještě minutku a podlijte vínem. Počkejte, až se víno odpaří na tuk (opět uslyšíte typické prskání tuku) a nebudete cítit alkohol. Zalijte vývarem a přiveďte k varu. Vařte asi 10 minut.
Mezitím nakrájejte portobello žampiony na silnější plátky a orestujte je na másle (já jsem použila pánev).
Z polévky vyndejte tymián, přilijte smetanu, přisypte špetku muškátového oříšku a rozmixujte ji ve stolním mixéru či tyčovým mixérem. Do polévky přidejte osmahnuté portobello, ochutnejte ji a případně dochuťte. Někdy je potřeba přidat trochu cukru, soli či pepře.
Ozdobte parmezánem a petrželkou a podávejte 🙂