Krůta s kaštanovou nádivkou

Vystaveno:

Když jsem ve škole vaření pořádala firemní akce, pro jednu skupinu anglické firmy jsem vytvářela recept na pečenou krůtu s kaštanovou nádivkou. Tenkrát jsem strávila několik hodin na internetu hledáním všech různých informací a tipů. Když mi nedávno přišla nabídka od Globusu, abych byla součástí jejich krásné vánoční kampaně, hned jsem si na tento recept vzpomněla, protože moje téma znělo „netradiční Vánoce“. Ačkoliv je pečená krůta s nádivkou tradičním receptem v Anglii i Francii, u nás v České republice je to spíše zpestření našeho jídelníčku. Všechny suroviny ale seženete v Globusu a z výsledku budete nadšení, to vám garantuji! 🙂

Potřebujete

Krůta:

  • 1 krůta o váze 4 – 4,5 kg
  • 1 lžička prášku do pečiva
  • 120 g mořské soli
  • 600 ml vývaru (stačí zeleninový, ideálně kuřecí)
  • 30 g másla

Nádivka:

  • 1 velká cibule / 2 šalotky
  • 30 g másla
  • 450 g vařených kaštanů
  • 450 g salsiccia klobásek*
  • 50 g čerstvé strouhanky
  • 5 snítek tymiánu
  • 1 vejce
  • 70 ml 33% smetany
  • Sůl a čerstvě mletý černý pepř

*Salsiccia je italská syrová klobása, která se dělá většinou z telecího nebo vepřového masa, setkat se můžete třeba i s hovězí klobáskou. Důležité je, že je syrová a musí se tepelně zpracovat (jako třeba bratwurst nebo vinná klobása). Pokud byste nesehnali salsicciu, můžete použít jakoukoli jinou syrovou klobásku. Najdete ji mezi masem. Hlavně ji nenahrazujte uzenou klobásou, to je úplně něco jiného. 🙂

 

postup

Z krůty vyndejte droby (většinou jsou strčené v dutině v pytlíčku), vyškubejte zbylé peří a osušte ji kuchyňskou utěrkou. Umývat ji nemusíte, protože všechny nežádoucí bakterie, které se mohou vytvořit nebo na mase „sedět“ se později zabijí pečením. 🙂 Takže maso nikdy nemyjte, protože si naopak po kuchyni a umyvadle zbytečně šíříte případné bakterie.

Sůl smíchejte s práškem do pečiva – ten nám pomůže ke zlatavější kůžičce a potřete krůtu zvenku i zevnitř. Se směsí nešetřete, maso si vždy vezme pouze tolik soli, kolik potřebuje. Krůtu volně přikryjte alobalem a vložte do lednice (na nějakém podnosu nebo v pekáčku) na 24 hodin.

Po této době vyndejte krůtu z lednice asi 3 hodiny před pečením, aby měla pokojovou teplotu, než půjde do trouby.

Mezitím si připravte nádivku. Cibuli oloupejte a nakrájejte najemno (jak se správně krájí cibule naleznete na mém IG ve výběru „cooking tips“). Na pánvičce rozpusťte máslo a přidejte cibuli. Na středním plamenu ji orestujte dozlatova. Až začne cibule zlátnout, přidejte kaštany a restujte další tři minutky, poté nasypte do větší mísy a nechte zchladnout. Do vychladlé směsi přidejte maso ze salsiccii (podélně ji rozřízněte a maso z obou polovin vyškrábněte), vejce, lístky z tymiánu, strouhanku, smetanu, sůl a pepř. Pozor, salsiccia je většinou ochucená, proto není třeba směs hodně solit, tak ať to nepřeženete. Směs promíchejte nejdříve vařečkou a poté použijte ruce. Nádivku jakoby stlačujte rukama, aby vyprchalo co nejvíce vzduchu (to samé se dělá i u sekané, aby se po upečení nerozpadala).

Krůtu naplňte především v přední části u krku jakoby u prsíček. Postupujte opatrně, abyste neroztrhli kůži, ale zároveň se pokuste tam toho dát co nejvíc. 🙂  Zbytek nádivky vložte do dutiny a kůži pomocí párátek nebo jiných jehel (třeba na ptáčky) spíchněte k sobě, aby nádivka při pečení nevylezla. Nakonec zabalte do alobalu konce křidýlek a stehen, aby se nespálily.

Troubu předehřejte na 140 stupňů. Do většího pekáčku nalijte vývar a vložte na spodek trouby. Krůtu položte přímo na mřížku tak, aby pod ní byl pekáček a mohl do něj stékat vypečený tuk a případná šťáva. Krůta by měla být ve střední části trouby, aby se rovnoměrně opékala, proto tomu nezapomeňte přizpůsobit výšku mřížky.

Nyní krůtu nechte péct 3 – 4 hodiny, dokud nebude vnitřní teplota 75 stupňů. Cokoliv nad už znamená, že krůtu vysušujete, a to by byla veeeelká škoda. Protože ze správně upečené krůty doslova teče šťáva. Pokud by se stalo, že se tekutina v pekáčku bude vypékat, přidejte ještě trochu vývaru nebo vody. Nepřehánějte to ale, šťáva by měla být silná a nemusí jí být tolik. 🙂

Pokud nemáte vpichový teploměr, budete to muset odhadnout, což je zrovna u krůty dost složité. Do masa by se nemělo moc píchat, aby nevytekla šťáva, ale zkuste tedy po 3 hodinách na stehýnku, jestli jde maso od kosti. Pokud ano, je hotová, pokud vidíte ještě syrové maso, počkejte dalších 30 – 60 minut.

Kdyby se vám kůže na krůtě zdála málo zlatavá, jednoduše ji ke konci pečení dopečte pod grilem 🙂 Kdyby se náhodou prsa opékala až moc, jednoduše je přikryjte alobalem, nicméně stát by se to nemělo.

Jako přílohu můžete připravit například malé brambůrky Grenaille s hnědými žampióny na másle nebo smetanovo-máslovou bramborovou kaši.

Hotovou krůtu vyndejte z trouby a za žádných okolností do ní nepíchejte! Přikryjte ji alobalem a nechte odpočívat. Krůta potřebuje alespoň 20 minut, aby se v ní vyrovnaly šťávy a po krájení tak nevytekla všechna cenná šťávička ven. 🙂 Mezitím slijte šťávu z pekáčku včetně nápeku (pořádně ho seškrábejte) a v rendlíku ji vařte na vysokém plamenu, dokud trochu nezhoustne. Přidejte trochu čerstvě mletého pepře, stáhněte z ohně a vmíchejte vychlazené máslo. To omáčku krásně zahustí bez použití mouky. 🙂

Krůtu servírujte na podnosu a krájejte ji přes prsíčka a nádivku, jako to vidíte na fotce. Nezapomeňte ji přelít sosem.

Dobrou chuť a veselé Vánoce přeje Ivka, Miňonka a paní Colombová. 🙂

 

TIP: Zbytek krůty můžete natrhat a namočit ve výpeku, vznikne vám tak lahodné trhané krůtí maso, které můžete podávat také s brambůrkami, v burgerových houskách nebo třeba v lokších.  🙂