Podzimní italské risotto s dýní a modrým sýrem

Vystaveno:

Já vím, dýňové risotto je všude kolem nás, ale já jsem cítila potřebu mít ho na svém blogu také 🙂

Na 2 – 4 porcí potřebujete
  • 150 g másla
  • 1 menší bílá či žlutá cibule nebo větší šalotka
  • 320 g rýže Carnaroli / Arborio / Vialone Nano
  • 200 ml suchého bílého vína
  • 1-1,2 l zeleninového vývaru
  • 5 snítek čerstvého tymiánu / majoránky
  • 100 g sýru Parmigiano Reggiano
  • 50 g modrého sýru (gorgonzola, stilton…)
  • 2 hrsti čerstvých brusinek (volitelné)
  • 400 g dýně
  • sůl

Na risotto potřebujete rýži, která má vysoký obsah škrobu, ideálně se středně velkými kulatými zrny. Vhodné druhy jsou Arborio, Carnaroli a Vialone Nano. Nejdostupnější u nás je Arborio a Carnaroli. Italští kuchaři se stále hádají, která rýže je nejlepší, Arborio se snadno rozváří (což je nepřípustné, rýže musí zůstat al dente), ale údajně lépe vstřebává chuť ostatních přísad. Carnaroli a Vialone Nano se jen tak nerozvaří, proto se doporučuje i méně zdatným kuchařům.

 

Postup

Dýni uvařte v trošce vývaru nebo upečte zakápnutou oliváčem na pečícím papíře při 200 stupních. Měkkou dýni rozmixujte tyčovým mixérem a uchovejte na teplém místě. Pokud používáte dýni japonskou – hokkaido, není potřeba ji loupat, ostatní dýně oloupejte.

Sýry nastrouhejte najemno. Schovejte si trochu modrého sýru na ozdobu. V hrnci rozpusťte 50 g másla a dvě lžíce extra panenského olivového oleje. Máslo zajistí delikátní chuť a olej pomůže dosáhnout vyšší teploty při restování cibulky, tím pádem se máslo nepřepálí. Přidejte najemno nakrájenou šalotku a na mírném ohni ji zpěňte – pouze do sklovata. Přisypávejte rýži – asi na třikrát, aby se vždy nejdřív spojila s tukem a cibulkou. Pozor, rýži nikdy neproplachujte, škrob v rýži je potřeba na vytvoření krémové konzistence. Zalijte vínem a chvíli vařte, dokud úplně nevyprchá alkohol. To poznáte tak, že už ho z pokrmu necítíte. Přidejte tymián / majoránku a poté začněte pomalu přidávat vývar – jen po jedné až dvou sběračkách. Pamatujte, že od risotta nesmíte nikdy odejít. Podlijte vždy, když se tekutina téměř vyvaří, a pokračujte, dokud není rýže téměř na skus. Bude to trvat asi 15–20 minut. Asi v polovině vaření přidejte brusinky. V risottu krásně změknou a dodají mu příjemnou nakyslost. Než bude risotto hotové, přidejte teplé dýňové pyré a promíchejte.

Po této době risotto odstavte z plotny. Jeho konzistence by měla být spíš tekutější až vodová, přidejte tedy na závěr alespoň sběračku vývaru. Nyní vhoďte na kostičky nakrájené vychlazené máslo (zbylých 100 g), parmezán, modrý sýr a energicky míchejte, dokud nevznikne krémové risotto. Osolte podle potřeby (sůl většinou není ani potřeba), vytáhněte bylinky, které se nám do pokrmu krásně infuzovaly a předaly tak skvělé aroma. Nechte 5 minut odpočinout pod pokličkou. Naservírujte na talíř (či do misky) a zespoda mu lehce „dejte na zadek“, aby se risotto hezky rozprostřelo. 🙂

Ozdobte sýrem, bylinkami a podávejte.

 

Bylinky.cz

To takhle jednou na jihu Moravy vznikl hektarový skleník. A v tom skleníku rostly bylinky. Bylinky.cz 🙂 Tyto bylinky nejsou ošetřeny žádnými pesticidy, mají proto kratší trvanlivost, ale za to jsou čisto čisté a ihned k použití na vaření. Základy jejich filozofie jsou postaveny na úctě k životnímu prostředí. Z celé střechy hektarového skleníku proto svádí veškerou dešťovou vodu, kterou po přefiltrování a obohacení o živiny používají k zavlažování bylinek. No prostě paráda 🙂

 

TIP: Nikdy nekupujte strouhaný sýr. Bude vyschlý, vyčpělý a nedosáhnete s ním správných výsledků. Vždy sáhněte po celém kusu sýra a doma si ho čerstvě nastrouhejte.

Dobrou chuť 🙂