Podzimní tiramisu

Vystaveno:

I přesto, že ve světě je tiramisu jedním z nejznámějších italských receptů, jedná se o relativně novodobý recept. Vznikl až v roce 1981 – to podle mě vypovídá především o tom, že je to opravdu lahodný recept, kterému neodolal celý svět! 🙂 Já mám pro vás dneska podzimně laděnou provoněnou verzi a slibuju vám, že budete nadšení.

Na 6 porcí potřebujete

Dýňové pyré

  • 1 menší dýně Hokkaidó

Pumpkin spice (mix koření)*

  • 1,5 lžíce skořice
  • 1 lžička mletého sušeného zázvoru
  • 1 lžička čerstvě strouhaného muškátového oříšku
  • ¾ lžičky mletého hřebíčku
  • ¾ lžičky mletého nového koření

Tiramisu

Volitelné

  • 2 lžíce sladkého vína Marsala
  • 2 lžíce hnědého rumu
*Pumpkin spice

Určitě jste všichni slyšeli o Pumpkin Spice Latte ze Starbucksu. Já jsem si vždycky říkala: „Sakra, proč má někdo potřebu pít dýňový kafe?!“. No a pak jsem zapátrala, co vlastně pojem „pumpkin spice“ znamená a zjistila jsem, že žádnou dýni neobsahuje. 😀

Pumpkin spice je pouze skvělá kombinace několika druhů koření, které navozují podzimní atmosféru a používají se primárně do tradičního „pumpkin pie“ neboli do dýňového koláče, který pro vás snad také letos zvládnu připravit. Proto se mu i často říká pumpkin pie spice.

 

Dýňové pyré

V cizině se dýňové pyré prodává standardně v plechovkách, my si ho musíme vyrobit sami. 🙂 Plech vyložte pečicím papírem, troubu zapněte na 190 stupňů. Dýni omyjte, překrojte a vydlabejte semínka. Nakrájejte ji na půlměsíčky, vložte na plech a pečte asi 45 minut úplně doměkka. Záleží na vaší troubě a velikosti kousků, průběžně ji zkoušejte. Upečenou dýni přemístěte do mísy, smíchejte s polovinou koření „pumpkin spice“ a rozmixujte dohladka (tyčovým mixérem, ve food procesoru…). Poté pyré ještě propasírujte přes jemné síto. Navažte si správné množství, nechte ho vychladnout a vložte zachladit do lednice. Je důležité, aby do krému přišlo stejně vychlazené, jako mascarpone, proto je lepší připravit si ho den předem. 🙂 Zbytek můžete použít do polévky nebo jako přílohu.

 

Tiramisu

Kávu si uvařte minimálně 2 hodiny před přípravou, aby vystydla. Ještě zatepla do ní přimíchejte polovinu zbylého koření „pumpkin spice“. Pokud budete používat alkohol, smíchejte ho s kávou až po vychladnutí.

Připravte si rendlík a ohnivzdornou mísu, která pasuje přímo na hrnec. Do rendlíku napusťte asi 2 cm vody. V míse smíchejte žloutky s cukrem a položte na hrnec. Plotnu zapněte na střední teplotu a začněte se šleháním. Doporučuji vám použít ruční šlehač, zabere to totiž 10–15 minut. Hmotu je potřeba našlehat do světlé pěny a zároveň by žloutky měly dosáhnout teploty lehce přes 60 stupňů. Pokud máte digitální teploměr, určitě ho použijte na kontrolu teploty. V tuto chvíli přidejte vanilku a sundejte z vodní lázně. Dejte pozor, aby se pára z lázně nevysrážela do směsi.

Nyní najednou přidejte celé mascarpone (rovnou z lednice) a taktéž vychlazené dýňové pyré. Jen zlehka pomocí metličky spojte se směsí. Měla by vzniknout hustá, tmavě žlutá pěna. Než si připravíte ostatní suroviny, vložte směs do lednice. Pozor, pokud chcete dělat „bobečky“, krém musíte určitě zachladit určitě tak 5 hodin, nejlépe přes noc, aby byl pořádně tuhý.

Teď se vrhněte na kompletaci. Pokud používáte malé skleničky, piškoty nalámejte na menší kousky. Jestli dáváte přednost velké míse jako já, přizpůsobte piškoty velikosti. Piškoty na okamžik ponořte do kávy a poklaďte na dno mísy či skleniček. Nechte je vždy trochu okapat, aby v dezertu nebylo příliš tekutiny. Přidejte krém a postupujte stejně ještě jednou či dvakrát – podle velikosti mísy (v případě skleniček podle potřeby). Vrch mísy by měl pokrývat krém.

Jak jsem psala výše, pokud chcete dělat bobečky, musíte mít hodně zachlazený krém. Použijte zdobicí sáček a kulatou nebo zdobnou trezírovací špičku. 🙂 Poté dezert ihned vložte do lednice minimálně na 3 hodiny. Tiramisu je ale nejlepší, když se nechá odležet do druhého dne. Před servírováním ho posypte kvalitním holandským kakaem.

Zbytek koření můžete použít do vašeho domácího pumpkin pie spice kafíčka nebo třeba do perníku. 🙂

Těším se na vaše výtvory! Nezapomeňte mě označit na Instagramu, ať to všechno vidím. 🙂

 

PS: bílky můžete použít na Pavlova roládu, na kterou se také můžete brzy těšit! Zatím je můžete zamrazit nebo vyzkoušet bezé roládu z blogu, makronky nebo třeba čokoládovou pěnu z nové Sladké kuchařky!

Dobrou chuť 🙂

Štítky: , ,