Polévka z pečené dýně s kokosovým mlékem

Vystaveno:

Musím říct, že tohle je asi moje nejoblíbenější příprava dýňového krému! V první řadě je skvělé upéct dýni v troubě, protože tam má možnost krásně zkaramelizovat, což zajistí skvělou chuť. Zároveň použití kari pasty, zázvoru a kurkumy zajistí exotickou, ostřejší chuť, která dýni rozhodně svědčí! 🙂 Kokosové mléko pálivost lehce zmírní a limetka dodá svěžest. Zkrátka dokonalá kombinace.

Na 4 porce
  • 400 ml zeleninového vývaru
  • 400 ml kokosového mléka
  • Cca 600 g dýně hokaido (či jiné)
  • 1 lžíce čerstvého strouhaného zázvoru
  • 1 – 2 lžíce červené kari pasty*
  • 1 lžíce kurkumy
  • Šťáva z ½ limetky
  • Ghí / olivový / řepkový olej
  • Mořská sůl

*Červenou kari pastu dnes koupíte v každém supermarketu, ve vietnamské večerce, na asijských e-shopech nebo třeba v Sapě. 🙂

Postup

Zeleninový vývar si připravte podle receptu zde. Ideální je připravit si ho více dopředu a po menších dávkách zamrazit. Možná to tak nemáte zažité, ale použití vývaru místo vody do omáček, krémových polévek či na podlévání masa je opravdu důležité. Až to vyzkoušíte, nebudete to chtít jinak. Vývar totiž pokrmu dodá pověstnou hloubku a plnost chuti, proto ho určitě nikdy nevynechávejte! Zároveň se vyhněte bujónům a dalším hloupostem, které jsou plné nežádoucích složek.

Pokud používáte dýni hokaido, není potřeba ji loupat a přesně proto ji ráda používám. Kůrka sice změkne, ale stále zůstává tužší než dužina dýně a tím krásně zahustí polévku. Navíc vzniká méně odpadu, a to je mi sympatické. 🙂 Ostatní dýně je potřeba oloupat a samozřejmě ze všech vybrat semínka. Semínka můžete očistit od dužiny, zakápnout olejem, posolit a upéct v troubě. Je to super zobání na večer. 🙂

Plech vyložte pečicím papírem, troubu zapněte na 200 stupňů. Očištěnou dýni nakrájejte na slabší měsíčky. Položte ji na plech, zakápněte olivovým olejem, trochu osolte a rukama řádně promněte. Poté měsíčky naskládejte hezky vedle sebe, aby se dýně rovnoměrně opekla. Vložte do trouby a pečte, dokud neuvidíte na dýni hnědé flíčky. Tento krok je důležitý, protože právě karamelizace dodá polévce tu správnou chuť.

Ve větším rendlíku na vyšším plamenu rozehřejte 3 lžíce ghí / oleje. Až bude horký, přidejte zázvor, kurkumu a kari pastu. Za stálého míchání (a prskání 🙂 ) restujte asi minutu. Na pastě se začnou zase objevovat hnědá místa, což je to, co chceme. Poté přilijte trochu kokosového mléka a rozmíchejte do homogenní směsi. Následně dolijte zbytkem mléka. Pokud budete používat tyčový mixér, do hrnce přidejte pečenou dýni, polovinu vývaru a rozmixujte dohladka. Hustotu si regulujte zbytkem vývaru. Pokud máte stolní mixér, určitě doporučuji ho použít – omáčky a polévky z něj mají neskutečně sametovou konzistenci a nic se tomu nevyrovná! 🙂

Polévku vraťte na středně silný plamen a ochutnejte ji. Případně ji trochu dosolte (i když to většinou není třeba) a zakápněte trochou limetkové šťávy. Polévka by měla být rovnoměrně kyselá, sladká a pálivá. 🙂 Na talíři ji ozdobte velkou dávkou čerstvého koriandru, můžete přidat i trochu kokosového mléka a chilli.

Pokud si polévku chcete ozvláštnit, můžete si připravit krevety v panko** strouhance. Z krevet odstraňte střívko (pozor, někdy je z obou stran krevety) a poté je na pár místech nařízněte, aby byly co nejvíce rovné. Obalte je v hladké mouce nebo kukuřičném škrobu, ve vejci a poté v panko strouhance. Smažte je na vyšším plamenu ve větší dávce oleje dozlatova (krevety musí plavat).

Krevety podávejte v polévce. 🙂

 

**Panko strouhanka je japonský druh strouhanky. Vyrábí se ze světlého pečiva bez kůrky a má hrubší strukturu, než jsme zvyklí u české strouhanky. Díky hrubé struktuře nenasává tolik tuku a výsledný pokrm krásně křupe. Koupíte ji téměř v každém supermarketu.

 

Bylinky.cz

To takhle jednou na jihu Moravy vznikl hektarový skleník. A v tom skleníku rostly bylinky. Bylinky.cz 🙂 Tyto bylinky nejsou ošetřeny žádnými pesticidy, mají proto kratší trvanlivost, ale za to jsou čisto čisté a ihned k použití na vaření. Základy jejich filozofie jsou postaveny na úctě k životnímu prostředí. Z celé střechy hektarového skleníku proto svádí veškerou dešťovou vodu, kterou po přefiltrování a obohacení o živiny používají k zavlažování bylinek. A dokonce už prodávají i mikrobylinky, to byl můj sen. No prostě paráda! 🙂

Dobrou chuť 🙂