Švestková povidla

Vystaveno:

Nikdy se mi nepoštěstilo, že bych dostala víc švestek než na koláč, proto mě ani nenapadlo vyrábět si domácí povidla. Tento rok jsem ale od ségry Martina dostala 4 kg zralých švestek z jejího stromu, tak jsem se na to hned vrhla! Věděla jsem, že pravá povidla se dělají bez cukru. Stačí použít správně zralé švestky a mít trpělivost. 🙂 Povidla si pak můžete ozvláštnit rumem, vanilkou či skořicí, je to na vás. Já mám ráda tzv. basic chutě, proto upřednostňuju udělat si je bez další příchuti, nicméně se skořicí jsou prý fakt dokonalá. Na to se chystám příští rok. 🙂

Co se týká druhů švestek, děda mi vždy říkal, že na pravá povidla se používají tzv. kouřimské švestky, což je odrůda švestky Domácí. Já bych to asi zaokrouhlila rovnou na Domácí švestku (nemyslím tím, že roste na naší zahrádce, ale opravdu se tak jmenuje :-D). Švestky by měly být velmi měkké, velké, uvnitř šťavnaté, žlutooranžové, hodně sladké a měly by jít dobře od pecky.

Na cca 4 – 6 menších skleniček (150 – 200 ml)
  • 3 kg velmi zralých švestek
  • 1 vanilkový lusk / lžíce vanilkového extraktu / 2 lžičky mleté skořice (volitelné)
Postup

Švestky omyjte, vypeckujte a pokrájejte na menší kousky. Poté je pomocí stolního nebo tyčového mixéru rozmixujte. Je na vás, jak hladké konzistence chcete dosáhnout, já jsem je mixovala celkem urputně, protože mám ráda, když jsou povidla jemná. Pokud přidáváte vanilku, rum či skořici, přidejte je ke konci mixování.

Troubu zapněte na 220 stupňů. Směs přelijte na plech, který má vyšší okraje a vložte do rozpálené trouby. Počkejte cca 10 minut a troubu ztlumte na 140 stupňů. Pečte cca 3 – 4 hodiny, dokud nebudou povidla příjemně hustá a sladká. Záleží především na vaší chuti a preferencích ohledně hustoty, já jsem je nechala jen 3,5 hodiny, ale příště to zkusím o těch 30 – 45 minut déle. Každopádně i po těch 3,5 hodinách byla povidla pěkně hustá. Každých 30 minut povidla promíchejte a seškrábněte nápek z okrajů, který se může během přípravy vytvořit.

Mezitím, co se povidla pečou, si sterilizujte skleničky. Je několik způsobů, jak je sterilizovat. Já to dělám v troubě. Do hlubšího plechu položte utěrku, postavte zavíčkované sklenice a zalijte vařící vodou. Vložte do trouby vyhřáté na 180 stupňů a snižte teplotu na 120 stupňů. Nechte v troubě sterilovat 15 – 30 minut (podle velikosti sklenic) a poté co nejdříve naplňte povidly. Já ve své troubě mám program na sterilizaci sklenic a nemusím se o nic starat, takže značka ideál 🙂 Kdybyste chtěli taky takovou zázračnou troubu, mrkněte na popis zde. Je sice o dost dražší, ale neskutečně úžasná!

Až budou povidla hotová, pomocí trychtýře naplňte sterilizované sklenice. Použít můžete i naběračku, ale dejte si pozor, abyste neušpinili hrdlo sklenic. Povidla by se mohla zkazit. Sklenice otočte vzhůru nohama a nechte vychladnout.

Pokud používáte sklenice WECK, je nutné povidla sterilizovat. Hlubší plech vyložte utěrkou, postavte na ně sklenice s povidly a zalijte horkou vodou. Vložte do vyhřáté trouby na 100 stupňů a sterilizujte 15 – 30 minut podle velikosti sklenic. Poté vyndejte, osušte a nechte zchladnout. Moje trouba tohle umí perfektně – napsala mi všechny kroky na displej a díky možnosti páry jsem nemusela do plechu lít horkou vodu. 🙂

Povidla si dejte třeba na bramborové lokše, do kynutých buchet (recepty najdete v mojí kuchařce, která je v prodeji od 23.9.2018 :-)) nebo jen tak na čerstvé pečivo.

Dobrou chuť 🙂